19 Հուլիս 2018 - 11:51 AMT
Ռուսաստանը համարժեք է արձագանքելու ՆԱՏՕ-ի ագրեսիվ քայլերին՝ նրանք, ովքեր ձգտում են, որ Ուկրաինան և Վրաստանը անդամակցեն դաշինքին, պետք է մտածեն նման անպատասխանատու քաղաքականության հետևանքների մասին: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Նման ագրեսիվ քայլերին, որոնք անմիջական սպառնալիք են ստեղծում ՌԴ համար, մենք համարժեք ենք արձագանքելու: Մեր գործընկերները, որոնք սրման են գնում, ձգտում են, օրինակ, որ Վրաստանն ու Ուկրաինան ներառվեն դաշինքի ռազմական ուղեծրում, պետք է մտածեն նման անպատասխանատու քաղաքականության հնարավոր հետևանքների մասին»,-ասել է Պուտինը ՌԴ դեսպանների և մշտական ներկայացուցիչների հետ խորհրդակցության ժամանակ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Պուտինը նշել է, որ Եվրոպայում անվտանգության հիմքը համագործակցությունն ու վստահությունն են: «Եվրոպայում անվտանգության և կայունության ապահովման բանալին գործակցությունն ընդլայնելն ու վստահությունը վերականգնելն է, ոչ թե ՌԴ սահմանների մոտ ՆԱՏՕ-ի նոր ռազմակայաններ և ռազմական ենթակառուցվածքներ ստեղծելը, ինչը տեղի է ունենում»,-ասել է Պուտինը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Վրաստանն ապագայում դաշինքի անդամ կդառնա, դա հաստատվել է գագաթնաժողովում և կազմակերպությունը կշարունակի նախապատրաստել այդ գործընթացը: Իսկ Բրյուսելում ընդունված հայտարարությունում ՆԱՏՕ-ն հաստատել է, որ Ուկրաինան դառնալու է ՆԱՏՕ-ի անդամ:

19 Июль 2018 - 12:37 AMT
Россия будет реагировать соразмерно на агрессивные шаги со стороны НАТО, тем, кто стремится включить Украину или Грузию в состав альянса, следует подумать о последствиях такой безответственной политики. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин.
«На подобные агрессивные шаги, которые представляют прямую угрозу России, будем реагировать соразмерно. Нашим коллегам, которые играют на обострение, стремятся включить, в том числе, скажем, Украину или Грузию в военную орбиту альянса, следовало бы подумать о возможных последствиях такой безответственной политики», — сказал Путин на совещании с послами и постоянными представителями РФ, пишет РИА Новости.
Глава российского государства отметил, что основа безопасности в Европе заключается в развитии сотрудничества и доверия.
«Ключ к обеспечению безопасности и стабильности в Европе — именно в том, чтобы расширять сотрудничество и восстанавливать доверие, а не развертывание у российских границ новых баз и военной инфраструктуры НАТО, что сейчас и происходит», — заявил он.
Генсек НАТО Йенс Столтенберг считает, что Грузия в будущем станет членом альянса.По его словам, это было подтверждено на саммите, организация продолжит подготовку этого процесса. «Мы полностью поддерживаем евроатлантические устремления Грузии, Грузия станет членом НАТО, наши лидеры это вчера подтвердили, мы продолжим работать с вами для подготовки членства», — сказал Столтенберг.