Իսպանիայի Գերագույն դատարանի անդամ Պաբլո Լյարենան որոշել է չեղարկել նախկինում Գերմանիայի միջոցով Եվրոպոլ ուղարկված Կատալոնիայի նախկին վարչապետ Կարլես Պուչդեմոնի ձերբակալման և արտահանձնման հարցապնդումը:
Կատալոնիայի նախկին վարչապետին մեղադրում են խռովության, պետական միջոցների յուրացման և այլ իրավախախտումների մեջ, որոնց համար նրանց մինչև 50 տարվա ազատազրկում է սպառնում:
Միևնույն ժամանակ Լյարենան ուժի մեջ է թողել ներիսպանական ձերբակալման թույլտվությունը, որի համաձայն Պուչդեմոնը պետք է ձերբակալվի, հենց որ հատի Իսպանիայի սահմանը:
Լյարենայի որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ հուլիսի 12-ին գերմանական դատարանը հնարավոր համարեց Պուչդեմոնի արտահանձնումը միայն պետական միջոցների հափշտակման գործով: Միևնույն ժամանակ, դատարանը որոշեց, որ Գերմանիան չի կարող արտահանձնել քաղաքական գործչին խռովության մեղադրանքով, քանի որ Գերմանիայի քրեական օրենսգրքում նման հանցակազմ չկա: Կատալոնացին բերման էր ենթարկվել Գերմանիայում մարտի 25-ին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Մեկնաբանելով դատավոր Լյարենայի որոշումը՝ մադրիդցի փաստաբան Ռոմերո Դիասը նշել էր, որ նա այլ ելք չուներ: «Դատել խռվության գլխավոր կազմակերպչին յուրացման համար նույնն է, ինչ մարդասպանին դատել միայն այն բանի համար, որ նա ժամանակին կարմիր լույսի տակ է անցել փողոցը»,-ասել է փաստաբանը:
Իսպանիայի կառավարությունը 2017-ի նոյեմբերին պաշտոնանկ արեց Կատալոնիայի վարչակազմին և զրկեց լիազորություններից տարածաշրջանային խորհրդարանին: Պատճառը տեղի քաղաքական գործիչների կողմից անկախության հանրաքվեի կազմակերպումն էր և ինքնիշխան կատալոնական հանրապետության հռչակումը: Իսպանիայի ՍԴ-ն այդ գործողությունները համարեց ապօրինի:

20 Июль 2018 - 08:24 AMT
Член Верховного суда (ВС) Испании Пабло Льярена решил 19 июля аннулировать направленный ранее в Германию через Европол ордер на арест и экстрадицию Карлеса Пучдемона.
Бывший премьер Каталонии обвиняется в Испании в мятеже, растрате госсредств и других правонарушениях, за которые ему грозит по совокупности до 50 лет тюрьмы.
Вместе с тем, Льярена оставил в силе внутрииспанский ордер, по которому Пучдемон в случае пересечения границы страны должен быть немедленно арестован.
Как отмечается в заявлении ВС, решение Льярены мотивировано тем, что 12 июля суд немецкой федеральной земли Шлезвиг-Гольштейн признал допустимой экстрадицию Карлеса Пучдемона в Испанию лишь по статье о растрате государственных средств. В то же время суд постановил, что Германия не может экстрадировать политика по обвинению в мятеже, ибо такого состава преступления нет в немецком уголовном кодексе. Каталонец, укрывающийся от испанского правосудия, был задержан по ордеру Испании в Германии 25 марта, пишет Deutsche Welle.
Комментируя решение судьи Льярены, мадридский адвокат Артуро Ромеро Диас отметил, что у того не было иного выхода. «Судить главного организатора мятежа за растрату это все равно, что судить убийцу лишь за то, что он когда-то перешел улицу на красный свет», – отметил адвокат. Он напомнил, что Пучдемон провозгласил осенью 2017 года независимость Каталонии, грубо нарушив при этом конституцию Испании, не допускающую раздел территории страны.
Кроме того, добавил адвокат, судебное преследование главного организатора мятежа лишь по статье о растрате могло бы сорвать судебные процессы над подельниками Пучдемона. Часть из них находится в предварительном заключении в Испании, а часть – на свободе до суда, который может состояться осенью текущего года.