20 Հուլիս 2018 - 11:37 AMT
Հուլիսի 19-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Նյու Յորքում հանդիպել է Միավորված ազգերի կազմակերպության քաղաքական դեպարտամենտի ղեկավար, գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոսմարի Դիկարլոյի հետ:
ԱԳ նախարար Մնացականյանը ներկայացրել է Լեռնայնին Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման առնչությամբ հայկական կողմի մոտեցումներն ու առաջնահերթությունները, ինչպես նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ Բրյուսելում կայացած ճանաչողական բնույթի հանդիպման արդյունքները։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է տարբեր բնագավառներում ՄԱԿ-ի հետ հաստատված արդյունավետ փոխգործակությունը՝ ընդգծելով Հայաստանի նոր կառավարության պատրաստակամությունը համատեղ քայլերով էլ ավելի խորացնելու և ընդլայնելու դրա օրակարգը:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալի խնդրանքով՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումները և նոր կառավարության ծրագրի առաջնահերթությունները: Նախարարն ընդգծել է, որ ժողովրդի կողմից տրված լայն մանդատի հիման վրա կառավարությունը հաստատակամ է շարունակելու երկրում բարեփոխումների գործընթացը՝ ուղղված օրենքի գերակայության, արդարադատության, տնտեսական և սոցիալական ոլորտում հավասար հնարավորությունների ապահովմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին։
Արտահերթ ընտրությունների անցկացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների համատեքստում Զոհրաբ Մնացականյանը կարևորել է միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և ՄԱԿ կառույցների հետ ակտիվ և արդյունավետ համագործակցությունը դրանց պատշաճ կազմակերպման նպատակով։
ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման հարցերով քաղաքական նստաշրջանին մասնակցելու համար հուլիսի 14-18-ը ԱՄՆ (Նյու Յորք), ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ երկկողմ հանդիպումներ ունենալու նպատակով հուլիսի 18-21-ը Վաշինգտոն է գործուղվել 10 հոգուց բաղկացած պատվիրակություն, որը գլխավորում է փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը:ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ևս պատվիրակության կազմում է:

20 Июль 2018 - 08:46 AMT
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 19 июля в Нью-Йорке встретился с заместителем генерального секретаря ООН по политическим вопросам Розмари ДиКарло. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Мнацаканян представил подходы и приоритеты армянской стороны в вопросе урегулирования карабахского конфликта, а также итоги состоявшейся в Брюсселе ознакомительной встречи с главой МИД Азербайджана.
Глава армянского внешнеполитического ведомства придал важность налаженному с ООН в различных сферах эффективному взаимодействию, подчеркнув готовность нового правительства Армении к дальнейшему углублению и расширению его повестки совместными усилиями.
По просьбе заместителя генсека ООН Мнацаканян представил произошедшие в Армении внутриполитические процессы и приоритеты программы нового правительства. Министр подчеркнул, что правительство на основе данного ему народом широкого мандата решительно настроено продолжить в стране процесс реформ, направленных на обеспечение верховенства закона, правосудия, равных возможностей в экономической и социальной сферах, на борьбу с коррупцией.
В контексте работы по проведению внеочередных выборов глава МИД Армении отметил важность активного и эффективного сотрудничества с международными партнерами, в том числе с ПРООН и другими структурами ООН.
Армянская делегация во главе с первым заместителем премьер-министра Араратом Мирзояном 15 июля отправилась в Нью-Йорк. В составе армянской делегации в Нью-Йорк отправился также глава МИД РА Зограб Мнацаканян.