21 Հուլիս 2018 - 07:16 AMT
Փարիզում տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը: Ինչպես ասվում է հանդիպման ավարտին Ելիսեյան պալատի տարածած հաղորդագրության մեջ, Ֆրանսիան կշարունակի աջակցությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ի շահ ամբողջ տարածաշրջանի:
Նշվում է, որ նախագահները կարծիքներ են փոխանակել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ:
«Ֆրանսիան որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ հատուկ պատասխանատվություն է կրում տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ֆրանսիայի նախագահն ընդգծել է, որ կշարունակի աշխատանքը բանակցությունների հիման վրա լուծում գտնելու ուղղությամբ, ինչը հակամարտությանը վերջ դնելու միակ ելքն է ի շահ տարածաշրջանի բոլոր ժողովրդների
«Ֆրանսիայի նախագահը ուշադիր հետևելու է իրավիճակին և ռուս ու ամերիկացի համանախագահների հետ միասին կձեռնարկի բոլոր միջոցները կարգավորման հարցում առաջընթացի հասնելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

В Париже в Елисейском дворце состоялась встреча президента Франции Эммануэля Макрона и главы Азербайджана Ильхама Алиева.
Как говорится в коммюнике Елисейского дворца по итогам встречи президентов двух стран, Франция продолжит содействие урегулированию карабахского конфликта в интересах народов региона.
Отмечается, что президенты обменялись мнениями по карабахскому конфликту.
«Франция как сопредседатель Минской группы ОБСЕ несет особую ответственность за обеспечение долгосрочного мира в регионе», – говорится в заявлении администрации главы Французской Республики.
Президент Франции подчеркнул, что продолжит работать в поисках решения на основе переговоров, которое является единственным вариантом для того, чтобы положить конец этому конфликту на долгосрочной основе и в интересах всех народов региона.
«Президент Франции будет внимательно следить за ситуацией, и Франция вместе с российским и американским сопредседателями предпримет все инициативы, чтобы добиться прогресса в процессе урегулирования», – говорится в сообщении Елисейского дворца.