21 Հուլիս 2018 - 09:19 AMT
Թբիլիսիում մտահոգված են ՌԴ նախագահ Վլադիմի Պուտինի վերջին հայտարարությամբ ՆԱՏՕ-ին Վրաստանի և Ուկրաինայի հնարավոր անդամակցության հետևանքների մասին:
«Ռուսաստանի դիրքորոշումն ու ուղերձները լուրջ են և ուշադրության արժանի և այ տեսակետից պետք է կարևոր լինեն ինչպես մեզ, այնպես էլ մեր գործընկերների համար», -ասել է Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին: Ըստ նրա, Պուտինի հայտարարությունը պաշտպանական բնույթ ունի` ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում Վրաստանի նվաճումների ֆոնին, գրում է Գրուզիա-Օնլայնը:
«2007-ին սկսվեց այն հռետորաբանությունը, որը 2008-ին Պուտինը կյանքի կոչեց: 2007-ին Մյունխենի գագաթնաժողովում ֆիքսվեցին ՌԴ արտաքին քաղաքականության գերակայությունները և հստակ ասվեց, որ Ռուսաստանը միշտ իր շահերն է ունենալու իր ազդեցության տարածաշրջաններում և գործելու է համարժեք: Արդյոք այն ժամանակ դա համարժեք ընկալվեց: Չի ընկալվել ոչ 2007-ին, ոչ 2008-ին, ոչ 2009-ին կամ 2010-ին: Մենք սպասեցինք մինչև 2014-ին եղավ Ղրիմը: Ուստի, Ռուսաստանի դիրքորոշումը չպետք է անուշադրության մատնվի: Դա չի ենթադրում զիջում, դա պահանջում է առավել մեծ համակարգում: Սխալ կլինի անտեսել այն, ինչ ասում է Պուտինը: …Այսօր Վրաստանին հարկավոր է ԱՄՆ-Վրաստան աջակցության ակտ, ուստի ես նախաձեռնում եմ այդ ակտը», -ասել է Մարգվելաշվիլին:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը համարժեք է արձագանքելու ՆԱՏՕ-ի ագրեսիվ քայլերին՝ նրանք, ովքեր ձգտում են, որ Ուկրաինան և Վրաստանը անդամակցեն դաշինքին, պետք է մտածեն նման անպատասխանատու քաղաքականության հետևանքների մասին:
«Նման ագրեսիվ քայլերին, որոնք անմիջական սպառնալիք են ստեղծում ՌԴ համար, մենք համարժեք ենք արձագանքելու: Մեր գործընկերները, որոնք սրման են գնում, ձգտում են, օրինակ, որ Վրաստանն ու Ուկրաինան ներառվեն դաշինքի ռազմական ուղեծրում, պետք է մտածեն նման անպատասխանատու քաղաքականության հնարավոր հետևանքների մասին»,-ասել էր Պուտինը ՌԴ դեսպանների և մշտական ներկայացուցիչների հետ խորհրդակցության ժամանակ:

21 Июль 2018 - 08:44 AMT
В Грузии забеспокоились в связи с заявлениями президента России Владимира Путина о последствиях возможного вступления Грузии и Украины в НАТО.
«Позиция и посылы России серьезны, требуют внимания и с этой точки зрения должны быть организующими как для нас, так и для наших партнеров», – отметил президент Грузии Георгий Маргвелашвили.
По его словам, эти заявления Путина являются оборонительной позицией Российской Федерации на фоне достижений Грузии на саммите НАТО, пишет Грузия-Online.
«В 2007-м началась та риторика, которую Путин выполнил в 2008 году. В 2007-м на Мюнхенском саммите были зафиксированы внешнеполитические приоритеты России, и там ясно было сказано, что у России будет свой интерес в зонах привилегий и Россия будет действовать адекватно. Было ли тогда адекватно заострено внимание? Не было ни в 2007-м, ни в 2008-м, ни в 2009-м или 2010-м. Мы ждали, пока в 2014 году не произошел Крым. Исходя из этого, позиция России не должна оставаться вне внимания.
Позиция и посылы России серьезны, требуют внимания и с этой точки зрения должны быть организующими, как для нас, так и для наших партнеров. Это не подразумевает уступку, это подразумевает большую координацию для общей цели. Не обращать внимания на то,что говорит Путин? Это будет неправильно. Когда я был в США в марте этого года, я фиксировал партнерам именно эту позицию, что в 2007 году не выслушали заявления, сделанные на Мюнхенской конференции. Теперь посмотрите на избирательную кампанию, эта кампания ориентирована на новую холодную войну. Поэтому сегодня Грузии нужен акт поддержки США-Грузия и поэтому я инициировал этот акт», – отметил Маргвелашвили.
Ранее президент РФ Владимир Путин заявил, что Россия будет реагировать соразмерно на агрессивные шаги со стороны НАТО, тем, кто стремится включить Украину или Грузию в состав альянса, следует подумать о последствиях такой безответственной политики.
«На подобные агрессивные шаги, которые представляют прямую угрозу России, будем реагировать соразмерно. Нашим коллегам, которые играют на обострение, стремятся включить, в том числе, скажем, Украину или Грузию в военную орбиту альянса, следовало бы подумать о возможных последствиях такой безответственной политики», — сказал Путин.