21 Հուլիս 2018 - 10:14 AMT
Իրանը ծավալուն կիբերհարձակումներ է պատրաստում ԱՄՆ և Եվրոպայի պետական և մասնավոր օբյեկտների ենթակառուցվածքների վրա: Այդ մասին հայտնում է NBC News հեռուստաալիքը ԱՄՆ վարչակազմում սեփական աղբյուրների վրա հղումով:
«Իրանի հաքերները հիմքեր են նախապատրաստում ԱՄՆ և Եվրոպայի ենթակառուցվածքների վրա լայնածավալ հարձակման համար: Այդ կապակցությամբ ԱՄՆ-ն իրազեկում է իր դաշնակիցներին, ամրապնդում պաշտպանունակությունը և մշակում հակահարձակման հնարավոր տարբերակները, հայտնել են ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաները»,-ասվում է հեռուստաընկերության նյութում, գրում է Ինտերֆաքսը:
Սակայն, ըստ հեռուստաընկերության, չնայած Իրանը պատրաստականության է բերել կիբերզենքը, նախանշաններ, որ հարձակումն անխուսափելի է, չկան:
Մայիսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց Իրանի հետ միջուկային պայմանագրից դուրս գալու և այդ երկրի դեմ պատժամիջոցներն ընդլայնելու մասին: Նա բացատրեց համաձայնագրից դուրս գալը նրանով, որ Թեհրանը շարունակում է ուրանի հարստացումը և միջուկային զենքի մշակումը: ԵՄ երկրները, ինչպես նաև ՌԴ-ն, հայտարարեցին, որ կպահպանեն պայմանավորվածությունները, Իրանը նույնպես դեռ չի դուրս եկել գործարքից:

21 Июль 2018 - 09:41 AMT
Иран приготовился к масштабным кибератакам на государственные и частные объекты инфраструктуры в США и Европе. Об этом сообщает телеканал NBC News со ссылкой на источники в американской администрации.
«Иранские хакеры подготовили основу для осуществления обширных кибератак на объекты инфраструктуры Соединенных Штатов и Европы, а также на частные компании. В связи с этим США проводят оповещение своих союзников, укрепляют свою оборону и разрабатывают возможные варианты контратак, сообщили несколько высокопоставленных официальных лиц США», – говорится в материале телеканала, пишет «Интерфакс».
Несмотря на приведение Ираном в готовность кибероружия, признаков того, что кибератака является неизбежной, нет, сообщили источники телеканала на условиях анонимности.
8 мая президент США Дональд Трамп объявил о выходе из ядерной сделки с Ираном и готовности возобновить и расширить санкций против этой страны. Он объяснил выход из соглашения тем, что Тегеран продолжает обогащение урана и разработку ядерного оружия. Страны ЕС, а также Россия заявили о намерении сохранить соглашение. Иран пока также не объявил о выходе из сделки.