23 Հուլիս 2018 - 11:41 AMT
«Սրտի ցավով և երկար մտորումներից հետո վերջին իրադարձությունների պատճառով ես այլևս չեմ խաղա Գերմանիայի համար միջազգային մակարդակում, քանի դեռ ինձ չի լքել ռասիզմի և անհարգալից վերաբերմունքի զգացողությունը»,-գրել է Օզիլը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Ծագումով թուրք ֆուտբոլիստը խոստովանել է, որ «նախկինում մեծ հպարտությամբ և ոգևորությամբ է կրել գերմանական մարզահագուստը, սակայն, այժմ ամեն ինչ փոխվել է»: Օզիլը նշել է, որ միշտ ամեն ինչ արել է իր թիմակիցների, մարզիչների և «Գերմանիայի լավ մարդկանց» համար, սակայն, «այժմ Գերմանիայի ֆուտբոլային միության (DFB) բարձրաստիճան պաշտոնյաները չեն հարգում իր թուրքական արմատները և ներքաշում են քաղաքական քարոզչության մեջ, ապա դա արդեն վերջնագիծն է»:
«Ռասիզմը երբեք, երբեք չի կարող ընդունելի լինել», – ասել է ֆուտբոլիստը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Օզիլը, մասնավորապես, պատմել է, որ փորձել է բացատրել միության նախագահ Ռայնհարդ Գրինդելին, թե ինչու է լուսանկարվել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, որի պատճառով սկանդալ է առաջացել: Սակայն, Գրինդելն, ըստ ֆուտբոլիստի, ավելի շատ «շահագրգռված էր իր քաղաքական հայացքների մասին խոսել» և լուրջ չի ընկալել Օզիլի կարծիքը:
Օզիլը հայտարարել է, որ ՌԴ-ում առաջնությունից հետո Գրինդելը մեղադրել է իրեն ԳԴՀ հավաքականի վատ արդյունքի համար և կրկին պարզաբանումներ պահանջել Էրդողանի հետ լուսանկարի վերաբերյալ: «Ես այլևս քավության նոխազ չեմ ծառայելու նրա անիրավասության և իր աշխատանքը վատ կատարելու համար»,-գրել է Օզիլը՝ նկատի ունենալով DFB ղեկավարին:
Ավելի վաղ Օզիլը գրել էր, որ Էրդողանի հետ լուսանկարը ոչ մի կապ չունի ընտրությունների կամ քաղաքականության հետ, այլ ուղղակի «հարգանքի նշան էր» իր ընտանիքի երկրի բարձրագույն իշխանության հանդեպ: Լուսանկարն արվել է մայիսին:

Футболист Месут Озил заявил об уходе из сборной Германии по футболу.
«С болью в душе и после длительных размышлений, в виду последних событий я больше не буду играть за Германию на международном уровне, пока меня не покидает ощущение расизма и неуважения», – написал Озил в своем микроблоге в Twitter.
Футболист турецкого происхождения признался, что «раньше носил немецкую спортивную форму с такой гордостью и воодушевлением, но теперь это изменилось». Озил отметил, что всегда делал все для своих соратников по команде, тренеров и «хороших людей в Германии», «но если высокопоставленные чиновники Немецкого футбольного союза (DFB) так обращаются со мной, не уважают мои турецкие корни и эгоистично втягивают меня в политическую пропаганду, тогда наступает предел».
«Расизм никогда, никогда не должен быть приемлем», – заключил футболист, пишет Deutsche Welle.
Озил, в частности, рассказал, что пытался объяснить главе Немецкого футбольного союза (DFB) Райнхарду Гринделю, почему сделал совместное фото с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, из-за которого разгорелся сканадал. Но Гриндель «больше был заинтересован в том, чтобы говорить о своих политических взглядах, и не воспринял всерьез мое мнение», отметил Озил.
Он также заявил, что после чемпионата по футболу в России Гриндель обвинил его в плохом результате сборной ФРГ и снова попросил объяснить свое фото с Эрдоганом. «Я больше не буду служить козлом отпущения для его некомпетентности и неспособности хорошо выполнять свою работу», – написал Озил, подразумевая главу DFB.
Ранее Озил написал, что снимок с Эрдоганом «никак не связан с политикой или выборами», а «был знаком уважения к высшей инстанции в стране моей семьи». Это фото было сделано в середине мая, когда Озил и еще один игрок бундестим – Илкай Гюндоган встретились с Эрдоганом во время предвыборной кампании политика. В Германии из-за снимка футболистов стали критиковать.
В частности, Гриндель заявил, что «футбол и DFB защищают ценности, которые недостаточно уважает господин Эрдоган», и «поэтому нехорошо, что игроки нашей национальной сборной позволили злоупотреблять собой в предвыборных целях».