Կուբայի խորհրդարանը միաձայն հավանություն է տվել երկրի նոր սահմանադրության նախագծին, որը ճանապարհ է բացում դեպի շուկայական տնտեսություն և ընդլայնում է քաղաքացիների իրավունքները:
Պետության ղեկավար Միգել Դիաս-Կանելը քվեարկության ավարտից հետո հայտարարել է, որ սահմանադրական բարեփոխումը «էլ ավելի կնպաստի կուբացիների համախմբվածությանը հեղափոխության շուրջ», գրում է Deutsche Welle-ն:
Կուբայի նոր սահմանադրությունը, որը 224 հոդված ունի, արդեն կոմունիստական հասարակություն կառուցելու նպատակ չի դնում: Այն ամրապնդում է միակուսակցական համակարգի դիրքերը երկրում ապագայի համար: Նախատեսվում է ազատականացնել տնտեսական ոլորտը, մասնավորապես, ճանաչել մասնավոր սեփականության իրավունքը և օրինականացնել միասեռականների ամուսնությունները: Իշխանությունը կկիսվի նախագահի և վարչապետի միջև, այդ նպատակով վարչապետի պաշտոն կստեղծվի:
Իշխող Կոմունիստական կուսակցությունն արդեն հավանություն է տվել նախագծին: Օգոստոսի 13-ից, երբ նշվում է Կուբայի հեղափոխության առաջնորդ Ֆիդել Կաստրոյի ծննդյան օրը, և մինչև հոկտեմբերի 15-ը, փաստաթուղթը կդրվի համաժողովրդական քննարկման:

23 Июль 2018 - 11:23 AMT
Национальная ассамблея народной власти (парламент) Кубы единогласно одобрила проект новой конституции страны, открывающий путь к дальнейшему развитию рыночной экономики и расширяющий права граждан.
Глава государства Мигель Диас-Канель по окончании голосования заявил, что конституционная реформа «усилит сплоченность кубинцев вокруг революции», пишет Deutsche Welle.
Проект новой конституции Кубы, содержащий 224 статьи, уже не ставит целью построение коммунистического общества. Документ легализует частную собственность и открывает путь к легализации однополых браков. Впредь власть в стране будет разделена между главой государства и главой правительства. С этой целью на Кубе вновь вводится должность премьер-министра.
Правящая на Кубе Коммунистическая партия уже одобрила проект новой конституции, которая придет на смену Основному закону, принятому в 1976 году. С 13 августа – дня рождения покойного лидера кубинской революции Фиделя Кастро – и до 15 октября этот документ вынесут на всенародное обсуждение.
Мигель Диас-Канель призвал сограждан активно и осмысленно обсудить проект новой конституции, который, по его словам, отражает «сегодняшний день и будущее отечества». Он подчеркнул, что каждый кубинец может свободно высказывать свое мнение.