24 Հուլիս 2018 - 12:23 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե Երրորդ ռայխի ֆյուրեր Ադոլֆ Հիտլերի ուրվականն է հայտնվել Իսրայելի իշխանության ներկայացուցիչների շրջանում:
Ըստ Թուրքիայի նախագահի, Իսրայելն «ամենասիոնիստական, ֆաշիստական և ռասիստական պետությունն է», գրում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Էրդողանը քննադատել է այդ երկրի իշխանություններին, որոնք հուլիսի 19-ին հակասական օրենք են ընդունել, որով Իսրայելը հայտարարվում է հրեական ազգային պետություն: Այդ օրենքը վրդովմունք է առաջացրել արաբական փոքրամասնության շրջանում, որը երկրի բնակչության մոտ 20 տոկոսն է կազմում:
Նա նաև նշել է, որ Իսրայելը, հարձակումներ գործելով պաղեստինցիների վրա, վերածվել է «ահաբեկչական պետության»:
Մայիսի կեսին Իսրայելի և Թուրքիայի հարաբերությունները վատթարացան: Պատճառը ԱՄՆ դեսպանատան տեղափոխումն էր Թել Ավիվից Երուսաղեմ: Այդ ֆոնին Գազայի հատվածում բողոքի ակցիաներ տեղի ունեցան: Իսրայելցի զինվորները կրակ են բացել նրանց ուղղությամբ: Բախումներում մոտ 60 պաղեստինցի է զոհվել, այդ թվում 8-ամսական երեխա, ավելի քան 2,2 հազարը տուժել է կրակոցներից կամ արցունքաբեր գազից: Անկարան հետ է կանչել դեսպանին Թել Ավիվից խորհրդակցությունների համար:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что призрак фюрера Третьего рейха Адольфа Гитлера появился среди представителей израильских властей.
По словам турецкого лидера, Израиль — «самое сионистское, фашистское и расистское государство», пишет Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
Эрдоган раскритиковал власти страны, которые 19 июля приняли противоречивый закон, объявляющий Израиль еврейским национальным государством. Этот закон вызвал возмущение арабского меньшинства, составляющего около 20 процентов населения страны.
Он также подчеркнул, что Израиль превратился в «государство террора» после того, как были совершены нападения на палестинцев.
В середине мая произошло серьезное охлаждение в отношениях Турции и Израиля. Причиной этого стал перенос посольства США из Тель-Авива в Иерусалим. На этом фоне в секторе Газа прошли акции протеста. Израильские солдаты вели огонь на поражение по их участникам. В столкновениях погибли свыше 60 палестинцев, в том числе восьмимесячный ребенок, более 2,2 тысячи пострадали от пуль или слезоточивого газа. Анкара отозвала своих послов в Тель-Авиве для консультации.