25 Հուլիս 2018 - 07:37 AMT
ԱՄՆ-ն կասեցրել է F-35 կործանիչների վաճառքը Թուրքիային, այդ երկրի կողմից ռուսական արտադրության Ս-400 ՀՕՊ համակարգեր գնելու պատճառով:
90 օրում Պենտագոնը պետք է զեկույց ներկայացնի ամերիկա-թուրքական հարաբերությունների վրա գործարքի խզման ազդեցության, ինչպես նաև ամերիկյան ընկերությունների համար F-35-ի ծրագրից Թուրքիայի դուրս գալու հետևանքների վերաբերյալ, գրում է «Վեդոմոստին» Bloomberg-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ ԱՄՆ ՊՆ նախարար Ջիմ Մեթիսը կոչ էր արել կոնգրեսականներին հրաժարվել F-35 կործանիչների առաքումը Թուրքիա արգելելու մտադրությունից: Ընդհանուր առմամբ Թուրքիան 10 մլրդ դոլար պայմանագրով մտադիր էր ԱՄՆ-ից այդ դասի 100 կործանիչ ստանալ: Հունիսին Թուրքիան ստացավ հինգերորդ սերնդի F-35 Lockheed Martin առաջին 2 կործանիչը:
Սենատի ընդունած օրինագիծը Պենտագոնի բյուջեի մասին արդեն իսկ նախատեսում է արգելել կործանիչների վաճառքը Թուրքիային, քանի որ թուրքերը մտադիր են Ս-400 զենիթահրթիռային համալիրներ գնել ՌԴ-ից:

США приостановили поставку Турции истребителей F-35 из-за закупки этой страной систем ПВО С-400 у России.
В срок 90 дней Пентагон должен представить доклад о влиянии разрыва сделки на американо-турецкие отношения в контексте закупок российских комплексов и о последствиях выхода Турции из программы F-35 для американских компаний, пишут «Ведомости» со ссылкой на Bloomberg.
Ранее министр обороны США Джим Мэттис призывал конгрессменов отказаться от идеи запрета поставок F-35. В общей сложности Турция по контракту на $10 млрд намерена получить от США 100 истребителей F-35. В июне Турция получила два первых истребителя пятого поколения F-35 Lockheed Martin.
Принятый сенатом законопроект о бюджете Пентагона уже предусматривает запрет на продажу F-35 Турции в связи с планами турецких властей закупить российские зенитные ракетные комплексы С-400.