Հայաստանը և Ռուսաստանը կարող են Կինոյի հիմնադրամ ստեղծել համատեղ կինոնախագծերին աջակցելու նպատակով։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ մշակույթի նախարար Վլադիմիր Մեդինսկին ՀՀ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցի հետ հանդիպմանը՝ հիշեցնելով, որ արդեն քննարկել է այդ գաղափարը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
«Մենք ունենք համատեղ կինոնախագծեր, մի քանի տարի առաջ «Երկրաշարժ» ֆիլմը էկրան բարձրացավ, այս տարի՝ «Սպիտակը», որը Մոսկվայի միջազգային կինոփառատոնում արժանացավ «Արծաթե Գեորգի» մրցանակին լավագույն ռեժիսուրայի համար»,- ասել է Մեդինսկին՝ նշելով, որ երկու երկրները բավականին շատ հետաքրքիր ընդհանուր թեմաներ ունեն, որոնք կարող են այս կամ այն ֆիլմի հիմքում լինել, ասվում է ՌԴ մշակույթի նախարարության կայքէջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Նրա խոսքով, ընդհանուր կապիտալով հիմնադրամը կարող է հանդես գալ որպես պատվիրատու ինչպես ֆիլմարտադրության, այնպես էլ համատեղ ֆիլմերի առաջմղման գործում, ընդ որում, հիմնադրման մեխանիզմը կարող է «շատ պարզ լինել», առանց «բյուրոկրատական կառուցվածքի»:
«Դա կարող է լինել որևէ իրավաբանական անձ, որը տնօրեն կունենա և հայկական, և ռուսական կողմից, և փորձագիտական խորհուրդ, որոնք կորոշեն, թե որ նախագծերին են աջակցելու։ Դրանք կարող են լինել ինչպես սոցիալական, այնպես էլ կոմերցիոն ֆիլմեր»,- ասել է Մեդինսկին՝ հավելելով, որ հիմնադրամը, օրինակ, կարող է գումար հատկացնել, հետո վերադարձնելու պայմանով։
ՀՀ մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցն իր հերթին կինոյի հայ-ռուսական հիմնադրամի ստեղծումը լավ գաղափար է համարել։ «Պետք է հասկանալ, թե ինչ քայլեր է պետք ձեռնարկել, ինչ ձևաչափով, մարդկային և ֆինանսական ինչ ռեսուրսներ են հարկավոր»,- ասել է նա:
ՌԴ մշակույթի նախարարը հրավիրել է Մակունցին մասնակցելու Սանկտ Պետերբուրգի VII միջազգային մշակութային համաժողովին, որն անցկացվելու է նոյեմբերի 15-17-ը:

26 Июль 2018 - 08:41 AMT
Россия и Армения могут создать Фонд кино для поддержки совместных кинопроектов. Об этом в рамках встречи с министром культуры Армении Лилит Макунц сообщил глава Минкультуры России Владимир Мединский. Он напомнил, что ранее обсуждал эту идею с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в ходе своего июньского визита в республику.
«У нас есть совместные кинопроекты, несколько лет назад вышел фильм «Землетрясение», в этом году — «Спитак», который получил «Серебряного Георгия» за лучшую режиссуру на последнем ММКФ», — сказал Мединский, подчеркнув, что у двух стран существует достаточно много интересных общих тем, которые могли бы лечь в основу тех или иных лент.
По его словам, фонд с общим капиталом мог бы выступать заказчиком как производства, так и продвижения совместных картин, а механизм его учреждения «может быть очень простым», «без бюрократической надстройки».
«Это может быть некое юридическое лицо, у которого есть директор с армянской и российской стороны и экспертный совет, которые решают, какие проекты поддерживать. Это могут быть как социальные, так и коммерческие ленты», — сказал Владимир Мединский, добавив, что на последние фонд мог бы выделять деньги, например, на возвратной основе. Также, по его словам, можно рассмотреть вариант создания частно-государственной организации.
«Мы можем не только охватить зрительскую аудиторию России и Армении, но и объединить усилия по продвижению наших картин за рубежом, так как российская и армянская диаспоры в мире достаточно большие», — подчеркнул министр.
Со своей стороны Макунц назвала создание российско-армянского фонда кино хорошей идеей. «Надо понять, какие шаги должны быть предприняты в этом направлении, понять формат и то, какие ресурсы, человеческие и финансовые, нужны», — сказала она, выразив уверенность, что такая организация будет способствовать появлению новых талантливых режиссеров.
В заключение встречи глава Минкультуры России пригласил Макунц принять участие в VII Санкт-Петербургском международном культурном форуме, который пройдет с 15 по 17 ноября.