27 Հուլիս 2018 - 08:35 AMT
Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը ֆինանսական խնդիրներ ունի՝ կապված անդամ պետությունների անդամավճարների թերի մուծումների հետ: Այդ մասին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը անդամներին ուղղված ուղերձում:
«Մեր պահուստները երբեք այսքան ցածր մակարդակում չեն եղել տարվա այս շրջանում»,-ներկայացրել է իրավիճակը Գուտերիշը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ըստ նրա, հունիսի վերջին ՄԱԿ բյուջեում 139 մլն դոլար պակասուրդ կար: Գլխավոր քարտուղարը զգուշացրել է, որ ՄԱԿ-ի նման կազմակերպությունը չի կարող սնանկության սպառնալիքի ենթարկվել՝ կոչ անելով վճարել գումարները:
ՄԱԿ անդամ 139 անդամից հուլիսի սկզբի դրությամբ անդամավճարները մուծել էր 112-ը, ընդ որում ամենամեծ դոնորը՝ ԱՄՆ-ն, որին բաժին է ընկնում ՄԱԿ բյուջեի 22 տոկոսը, դեռ չի փոխանցել անհրաժեշտ գումարը: ԳԴՀ-հ, հակառակը, գումարը վճարածների թվում է: Խոշորագույն դոնորներից են նաև Ճապոնիան ու Չինաստանը:
5,4 մլրդ դոլար կազմող ՄԱԿ 2018-19թթ. բյուջեն հավանություն էր ստացել 2017-ի դեկտեմբերին: Այդ գումարի մեջ չեն մտնում այն միջոցները, որոնք ՄԱԿ-ը ծախսում է խաղաղապահ գործողությունների վրա՝ այդ բյուջեն կազմում է մոտ 6,7 մլրդ դոլար 2018-19-ի համար: Խաղաղության աջակցության գործողությունների ֆինանսական տարին տևում է հուլիսի 1-ից հունիսի 30-ը:

Организация Объединенных Наций испытывает финансовые затруднения в связи с недоплатой государствами членских взносов в ее бюджет. Об этом заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в послании к членам организации.
«Наши наличные резервы еще никогда не были столь низки в такое раннее время года», – описал положение дел генеральный секретарь, пишет Deutsche Welle.
По словам Гутерриша, на конец июня текущего года в бюджете ООН наблюдалась нехватка 139 миллионов долларов. Организация такого уровня как ООН не может оказываться под угрозой банкротства, предупредил генсек, призвав доплатить недостающие взносыц.
Из 193 государств, входящих в ООН, к июлю свои взносы выплатили лишь 112, при этом крупнейший донор США, на долю которого приходится около 22 процентов бюджета ООН, пока не перевел необходимые средства. ФРГ же, наоборот, входит в список стран, заплативших взносы. Помимо США и ФРГ, в число крупнейших доноров входят Япония и Китай.
Бюджет ООН на 2018-2019 годы на сумму около 5,4 миллиардов долларов (4,6 млрд евро) был одобрен на Генеральной ассамблее в декабре 2017 года. В эту сумму не входят деньги, которые ООН тратит на миротворческие операции – этот бюджет составляет примерно 6,7 млрд долларов (5,8 млрд евро) на 2018-2019 годы. Финансовый год операций по поддержанию мира длится с 1 июля по 30 июня, уточняется на сайте ООН.
Ранее, в апреле 2017 года, президент США Дональд Трамп заявил, что бюджет ООН должен быть пересмотрен в сторону его уменьшения. Позже, в сентябре, глава Белого дома упрекнул ООН в неэффективности и излишней бюрократизации.