ԱՄՆ-ն հետևողական կոչ է արել Հայաստանի իշխանություններին անցկացնել Մարտի 1-ի իրադարձությունների լուրջ, վստահելի և անկախ քննություն:
Այդ մասին ասել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչն՝ անդրադառնալով «Մարտի 1-ի» գործով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանքին, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Մենք շարունակում ենք շեշտել մեր հայաստանյան գործընկերներին, որ կարևոր է հարգել արդարադատության իրականացման միջազգայնորեն ճանաչված չափանիշները»,-հավելել է Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչը:
2008-ի մարտի 1-ի լույս 2-ին տեղի ունեցած իրադարձություններին հաջորդած զեկույցում ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարությունը տեղեկություններ էր հիշատակում, ըստ որոնց «կառավարությունն ու դրա ներկայացուցիչներն իրականացրել են կամայական եւ ապօրինի սպանություններ»: «Բողոքարարների, կողոպտիչների և անվտանգության ուժերի բախումների հետեւանքով զոհվել է առնվազն 10 մարդ, այդ թվում՝ ութ քաղաքացիական անձ ու երկու ոստիկան: Տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են: Այդ 10 սպանությունների հանգամանքները մնում են չբացահայտված», – ասվում էր ԱՄՆ Պետքարտուղարության զեկույցում, որը հետևել էր 2008 թվականի Մարտի 1-ի ողբերգությանը:

Соединенные Штаты Америки обратились с последовательным призывом к властям Армении провести серьезное, внушающее доверия и независимое расследование событий 1-2 марта 2008 года. Об этом заявил официальный представитель Госдепартамента США, комментируя предъявленное второму президенту РА Роберту Кочаряну в рамках дела о событиях 1-2 марта 2008 года обвинение в свержении конституционного строя, пишет радио «Голос Америки».
«Мы продолжаем акцентировать внимание наших армянских коллег на том, что важно уважать международно признанные стандарты осуществления правосудия», – добавил официальный представитель Госдепа.
Ранее суд первой инстанции в Ереване удовлетворил ходатайство об аресте экс-резидента Армении Роберта Кочаряна. Кочарян арстован на два месяца, заявил адвокат экс-президента Арам Орбелян.
Кочарян руководил страной в 1998-2008 гг. Он, экс-министр обороны Армении Микаэл Арутюнян и действующий генсек ОДКБ Юрий Хачатуров обвиняются в насильственном свержении госстроя в 2008 году, когда президентские выборы, в которых, по официальным данным, выиграл экс-премьер Армении Серж Саргсян, закончились массовыми протестами оппозиции под руководством первого президента страны левона Тер-Петросяна. Протесты закончились разгоном демонстрации, в ходе которого было убито 10 человек. Убийцы до сих пор не найдены.