30 Հուլիս 2018 - 08:24 AMT
Հետխորհրդային երկրներից ՀՀ քաղաքացիներին առավել բարդ է շենգենի վիզա ստանալ Գերմանիա: Նրանք հաճախ մերժվում են, գրում է Deutsche Welle-ն:
2008-2017թթ. ՀՀ քաղաքացիները Գերմանիա զբոսաշրջային վիզա ստանալու համար 120.490 դիմում են ներկայացրել: 8,4%-ի դեպքում նրանք մերժվել են: Նմանատիպ իրավիճակ է Ադրբեջանի, ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայի երկրներում՝ Ուզբեկստանի և Ղրղզստանի պարագայում: Նշվում է, որ վերջին տասնամյակում վիճակագրությունն այս հարցում գրեթե չի փոխվել:
ՌԴ և Բելառուսի քաղաքացիների համար ավելի հեշտ է ձևակերպել շենգենյան վիզա դեպի Գերմանիա: 2008-2017թթ. ռուսաստանցիներն ավելի քան 3,5 մլն դիմում են ներկայացրել, նրանց հաջորդում են Բելառուսի և Ղազախստանի քաղաքացիները՝ 635.000 և 367.000 հարցում համապատասխանաբար:
Գերմանիայի ԱԳՆ-ում հրաժարվել են նշել մերժումների կոնկրետ պատճառները՝ նշելով, որ որոշումը կայացնում է տվյալ երկրում Գերմանիայի դեսպանատունը օբյեկտիվ չափանիշների հիման վրա:
Օրինակ, հավակնորդը պետք է ապացուցի, որ բավարար ֆինանսական միջոցներ ունի Գերմանիա մեկնելու համար, կամ ունի այնտեղ ընկերներ կամ բարեկամներ, որոնք կարող են հոգալ նրա ծախսերը: Նախարարությունում հերքել են, որ մերժումը կարող է կապված լինել այն հանգամանքի հետ, թե որ երկրի քաղաքացի է հայտատուն:
Սակայն փորձագետներից շատերը կարծում են, որ դա չի համապատախանում իրականությանը: Նշվում է, որ արևմտայն երկրները հաճախ են որոշոում կայացնում՝ ելնելով ոչ պաշտոնական չափանիշներից, ինչպիսիք են, օրինակ, ներքաղաքական և տնտեսական իրավիճակը տվյալ երկրում, արտագաղթի բարձր տեմպերը կամ ահաբեկչական մեծ սպառնալիքը:

30 Июль 2018 - 06:28 AMT
Среди граждан постсоветских стран шенгенскую визу в Германию сложнее всего получить гражданам Армении. Им чаще всего отказывают, пишет Deutsche Welle.
Так, с 2008 по 2017 год граждане Армении подали 120.490 заявлений на оформление немецких турвиз. В 8,4% случаях был получен отказ.
Похожим образом дела обстоят и в соседнем Азербайджане, а также странах Центральной Азии – Узбекистане и Киргизии. При этом отмечается, что за последнее десятилетие статистика отказов в шенгенской визе здесь практически не изменилась.
Гражданам России и Белоруссии легче оформить туристическую шенгенскую визу в Германию.За период с 2008 по 2017 годы россияне подали свыше 3,5 млн заявлений на оформление немецких турвиз. За ними следуют граждане Белоруссии и Казахстана – 635 тысяч и 367 тысяч запросов соответственно.
В МИД Германии отказались называть изданию конкретные причины отказов, ограничившись общими формулировками. В ведомстве пояснили, что решение о выдаче визы принимается посольством ФРГ в конкретной стране на основе объективных критериев.
К примеру, претендент на получение визы должен доказать, что располагает достаточным количеством денежных средств для поездки в Германию, или же имеет там друзей или родственников, готовых взять расходы на себя. Предположение о том, что решение о выдаче визы зачастую зависит от того, гражданином какой страны человек является, в министерстве опровергли.
Тем не менее многие эксперты полагают, что это не всегда соответствует действительности. В ряде исследований отмечается, что западные страны нередко принимают решение о выдаче визы, исходя из неофициальных критериев. В частности, в основе отказа могут лежать такие причины, как неблагоприятная внутриполитическая и экономическая ситуация, высокие темпы эмиграции или повышенный уровень террористической угрозы в данной стране.