30 Հուլիս 2018 - 11:09 AMT
ԱՄՆ և ծայրահեղական իսլամական «Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչների հանդիպումն ավարտվել է դրական ազդակով: Այդ մասին են հայտնել իրազեկ աղբյուրները: Ըստ նրանց, բանակցություններում քննարկվել է հրադադարի ռեժիմն Աֆղանստանում:
«Թալիբանի» ներկայացուցիչը, որն, իր իսկ խոսքերով, եղել է բանակցություններում շարժման 4 պատվիրակներից մեկը, հայտնել է, որ դրանք անցել են Քաթարի մայրաքաղաք Դոհայի հյուրանոցներից մեկում, գրում է Deutsche Welle-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Հանդիպումը չի կարելի խաղաղ բանակցություններ անվանել, սակայն, այն սկիզբ է դրել նոր ձևաչափի, նշել է աղբյուրը: Ըստ նրա, կողմերը պայմանավորվել են նոր հանդիպումների և երկխոսության միջոցով Աֆղանստանում հակամարտության կարգավորման մասին: Ընդ որում, «Թալիբանը» պնդել է, որ բանակցություններին չմասնակցեն Աֆղանստանի կառավարության ներկայացուցիչները:
Ավելի վաղ The Wall Street Journal-ը և New York Times-ը «Թալիբանի» վրա հղումով հայտնել էին ԱՄՆ պատվիրակության հետ հանդիպման մասին, որը գլխավորել է Հարավային Ասիայի գծով Պետդեպի ներկայացուցիչ Էլիս Ուելսը: Պաշտոնական հաստատում լուրը չի ստացել:
Ըստ Reuters-ի աղբյուրների հրադադարի նոր ռեժիմը կարող է ուժի մեջ մտնել օգոստոսի 22-ին, երբ երկրում տոնական օրեր են լինելու՝ նվիրված հաջի ավարտին:

30 Июль 2018 - 10:15 AMT
Встреча представителей правительства США и радикального исламского движения «Талибан» закончилась «очень позитивным сигналом». Об этом сообщают информированные источники. По их словам, на переговорах обсуждался режим прекращение огня в Афганистане.
Представитель «Талибана», который, по собственным словам, был одним из четырех делегатов движения на переговорах, сообщил, что они проходили в отеле в столице Катара Дохе, пишет Deutsche Welle со ссылкой на информагентство Reuters.
Встречу нельзя назвать мирными переговорами, но она положила начало новому формату, отметил источник. По его словам, стороны «в дружественной атмосфере» договорились о проведении новых встреч и улаживании конфликта в Афганистане посредством диалога. При этом «Талибан» настоял на том, чтобы в переговорах не участвовали представители афганского правительства.
Ранее The Wall Street Journal и New York Times сообщали со ссылкой на «Талибан» о встрече участников движения с американской делегацией во главе с представителем Госдепартамента по Южной Азии Элис Уэллс. Официального подтверждения этой информации не поступало.
В июне режим прекращения огня между талибами и правительством Афганистана соблюдался во время трех первых дней Ураза-байрама – с 15 по 17 июня. В это время по всей стране проходили встречи афганских солдат, талибов и мирных жителей. Президент Афганистана Ашраф Гани заявил о продлении перемирия, но «Талибан» отказался продолжать его соблюдение. По информации источников Reuters, новый режим прекращения огня может вступить в силу 22 августа, когда в стране начнутся праздничные дни Ид аль-курбана, посвященного окончанию хаджа.