31 Հուլիս 2018 - 07:13 AMT
Ֆրանսիայի խորհրդարանը հուլիսի 30-ին օրենք է ընդունել, որով 3-15 տարեկան աշակերտներին արգելվում է օգտվել բջջային հեռախոսներից և համացանցին միացող այլ սարքերից՝ պլանշետներից և «խելացի ժամացույցներից», նախապատրաստական, տարրական և միջին դպրոցներում: Փաստաթղթին հավանություն են տվել իշխող «Հանրապետությունը երթում», ազատականները «Ժողովրդավարական շարժումից» և կենտրոնամետները «Ժողովրդավարների և անկախների միությունից»:
Հանրապետականները, Ֆրանսիայի կոմունիստական կուսակցության և «Անհնազանդ Ֆրանսիայի» անդամները ձեռնպահ են մնացել՝ քննադատելով օրինագիծը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Այս նախաձեռնությունը նախագահ Էմանուել Մակրոնի նախընտրական խոստումներից էր: Արգելքը չի տարածվում վարժարանների վրա, որը Ֆրանսիայում միջին կրթության վերջին աստիճանն է: Այդ ուսումնական հաստատությունները կարող են ինքնուրույն արգելք սահմանել, սակայն օրենսդրորեն պարտավոր չեն:
Սարքերը թույլատրվում է օգտագործել ուսուցման նպատակով: Բացի այդ, նոր կանոնները չեն տարածվում սահմանափակ հնարավորություններով երեխաների վրա:
2010-ից Ֆրանսիայում օրենքով արգելվում է բջջայինների օգտագործումը դասի ժամանակ: Ըստ նոր օրենքի, հեռախոսներն արգելված կլինեն դպրոցի ամբողջ տարածքում, ինչպես նաև հարակից տարածքում դասերի ժամին:

Парламент Франции 30 июля принял закон, запрещающий учащимся в возрасте от трех до 15 лет использовать мобильные телефоны и другие имеющие подключение к интернету устройства, вроде планшетов и «умных часов», в подготовительной, начальной и средней школах.
Документ поддержали правящая «Республика на марше», либералы из «Демократического движения» и центристы из «Союза демократов и независимых».
Депутаты от «Республиканцев», Французской коммунистической партии и «Неподчинившейся Франции» воздержались, раскритиковав законопроект, пишет Deutsche Welle.
Инициатива была одним из предвыборных обещаний Эмманюэля Макрона, занявшего пост президента в мае 2017 года. Она не распространилась на лицеи – последнюю ступень среднего образования во Франции. Эти учебные заведения могут вводить запрет самостоятельно, однако законодательно не обязаны это сделать.
В обучающих целях применять устройства разрешено. Кроме того, новые правила не распространятся на детей с ограниченными возможностями.
С 2010 года во Франции действует закон, запрещающий использование мобильных устройств во время уроков. В соответствии с новым постановлением телефоны будут под запретом на территории школы, а также во время занятий за ее пределами.