ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հուլիսի 31-ին ընդունել է Եվրոպայում Անվտանգության և Համագործակցության Կազմակերպության գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկին:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը դեսպանին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում տիրող ընդհանուր իրավիճակն ու իրադրությունը արցախյան և ադրբեջանական հակամարտ ուժերի շփման գծում, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին, նաև՝ նախիջևանյան հատվածում: Քննարկվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ կայացած նախորդ հանդիպումից ի վեր տեղի ունեցած զարգացումները, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ԱԳՆ խոսբնակ Տիգրան Բալայանը լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի ակտիվացմանը Նախիջևանի ուղղությամբ, իր հերթին հայտարարել է, որ այկական կողմը կարևորում է ԵԱՀԿ անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի նախիջևանյան հատվածում դիտարկման անցկացումը և դիմել է դեսպան Կասպրշիկի գրասենյակին նման դիտարկում կազմակերպելու առաջարկությամբ:

Министр обороны Армении Давид Тоноян 31 июля принял личного представителя действующего председателя ОБСЕ, посла Анджея Каспршика. Об этом сообщает пресс-служба армянского оборонного ведомства.
В ходе встречи Тоноян представил Каспршику общую ситуацию в зоне карабахского конфликта и обстановку на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана и на армяно-азербайджанской государственной границе.
Обсуждались также развития после предыдущей встречи с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Ранее секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян заявил, что Армянская сторона придает важность проведению офисом личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика мониторинга режима прекращения огня на нахиджеванском участке армяно-азербайджанской границы.