Դատարանի որոշման հրապարակումից հետո Ջափարիձեն շնորհավորել է ներկաներին ու նշել. «Դա պայքար էր ոչ թե հանուն մարիխուանայի, այլ հանուն մարդու ազատության, և մենք ուրախ ենք, որ մեկ անգամ ևս հաղթեցինք այս պայքարում»:
Օրինականացման համար պայքարը միակ բանը չէ, որն առանձնացնում է «Գիչիի» առաջնորդ և Վրաստանի նախագահի թեկնածու Զուրաբ Ջափարիձեին: Քաղաքական գործիչը բազմիցս է ուշադրությունը սևեռել իր և իր խնդիրների վրա բավականին էքսցենտրիկ կերպով: Ջափարիձեն, օրինակ, մտադիր էր դատարան ներկայանալ կենդանի ջայլամով, նրա կուսակցությունը սեփական «եկեղեցին» է հիմնել՝ «Քրիստոնյա-ավետարանչական-բողոքական եկեղեցի՝ Բիբլիական ազատություն» կրոնական կազմակերպությունը, որի օգնությամբ երիտասարդներին միանգամայն օրինական հիմունքներով հնարավորություն է տրվում խուսափել բանակում ծառայելուց: Մասնավորապես, այդ կրոնական կազմակերպությանն անդամակցող երիտասարդները գրանցվում են որպես եկեղեցու սպասավորներ և այդպիսով ազատվում պարտադիր ժամկետային ծառայությունից: Կուսակցության անդամները նաև ցուցադրաբար կանեփ են ցանել իրենց գրասենյակում դեռ 2016-ին և կրիպտոարժույթ են վաստակում իրենց կայքի այցելուների համակարգիչներով:
PanARMENIAN.Net-ը խոսել է Ջափարիձեի հետ մարիխուանայի օրինականացման, կրիպտոարժույթի, կրոնի, թրոլինգի և Սադախլոյում կոֆեշոփ տեսնելու հեռանկարի մասին:
(?) Եթե կարճ, ապա ի՞նչ է նշանակում Սահմանադրական դատարանի որոշումը: Կարելի՞ է արդյոք գալ Թբիլիսի և հենց փողոցում կամ ռեստորանում մարիխուանա օգտագործել:
(!) Այո, ըստ Սահմանադրական դատարանի որոշման մարիխուանայի օգտագործումը ոչ մի պատիժ չի ենթադրում, այդ թվում վարչական: Կարող նք մարիխուանա օգտագործել, դրա համար ոչ մի պատժամիջոց նախատեսված չէ:
(?) Ինչո՞ւ եք այդքան կարևորում մարիխուանայի հարցը: Դա արժեքների և ազատությա՞ն հարց է, թե դա թույլ կտա թեթևացնել ինչ-ինչ հարցերի լուծումը Վրաստանում:
(!) Մարդու մարմինը միայն իրեն է պատկանում: Մարդն ազատ է տնօրինել իր մարմինը՝ դա ազատության մի մաս է: Այդ թվում նաև ձեր ազատության: Մարդուն չի կարելի պատժել յուղոտ սննդի, շաքարի, ալկոհոլի կամ մարիխուանայի օգտագործման համար:
Ջափարիձեն էմու ջայլամի ֆոնին Թբիլիսիի կենդանաբանական այգում: Նա պահանջել էր այդ թռչունին մի քանի ժամով իրեն տրամադրել դատարան ներկայանալու համար, սակայն այգու տնօրինությունը մերժել էր նրան:
(?) Մենք հիշում ենք հակաթմրանյութային ստուգայցերը, որն անցկացվեցին թբիլիսյան ակումբներում մի քանի ամիս առաջ: Այն ժամանակ իշխանություններն ու ակումբային երաժշտության սիրահարները, թվում էր, թմրանյութերի խնդրի ժամանակավոր լուծում գտան՝ իշխանությունները ներողություն խնդրեցին ակումբներից և երիտասարդներից, իսկ վերջիններս համաձայնվեցին գործակցել իշխանությունների հետ: Ձեր կարծիքով, ընդհանրապես հնարավո՞ր է լուծել ակումբային թմրանյութերի խնդիրը:
(!) Սահմանադրական դատարանի այս որոշումն առնչություն չունի ակումբային թմրանյութերի հետ: Սակայն, մենք պահանջում ենք նաև այդ շարքի թմրանյութերի ապաքրեականացում: Մենք կարծում ենք, որ պետությունը չպետք է հետապնդի թմրանյութ օգտագործողին: Այդ թեմայով բանավեճ է ընթանում կառավարական շրջանակներում, մենք հուսով ենք, որ որոշում կկայացվի հօգուտ ազատականացման:
(?) Շատերը մտավախություն ունեն, որ մարիխուանայի ապաքրեականացումից հետո, որն առավել ևս նման աղմուկով էր ուղեկցվում, երկիրը, այս դեպքում Վրաստանը, կվերածվի նարկոտուրիզմի կենտրոնի՝ ուղեկցվելով հանցավորության աճով: Չե՞ք վախենում դրանից:
(!) Թմրանյութերն առնչություն ունեն հանցավորության հետ միայն եթե ապօրինի են: Մարիխուանան թմրանյութ է, որն ագրեսիա չի առաջացնում, ի տարբերություն ալկոհոլի: Մենք ակնկալում ենք, որ կգա այն օրը, երբ հնարավոր կլինի բիզնես անել՝ մշակելով և իրացնելով մարիխուանան, ինչը բավականին նպաստավոր կլինի երկրի տնտեսության համար:
(?) Ձեր ամենահայտնի նախաձեռնություններից է սեփական եկեղեցու ստեղծումը, որի շնորհիվ վրացի երիտասարդները կարող են «ազատվել» բանակից: Ինչո՞ւ եք օգնում նրանց խուսափել ծառայությունից:
(!) Վրաստանին հզոր և լավ ֆինանսավորվող բանակ է պետք: Մենք կցանկանայինք, որ ռազմական բյուջեն առնվազն կրկնապատկվեր: Մենք նաև վստահ ենք, որ երկրի ազատությունը պետք է պաշտպանեն ազատ մարդիկ: Մենք դեմ ենք պետական ստրկատիրությանը, ինչի դրսևորումն այս պահին բանակն է: Վրաստանում շատ են երիտասարդները, որոնք պատրաստ են զենքը ձեռքին ծառայել հայրենիքին՝ պաշտպանության ոլորտի խնդիրները կապված են նյութական ռեսուրսների պակասի հետ, ոչ թե մարդկային:
(?) Սեփական «եկեղեցի» ստեղծելու մեջ, մեծ ցանկության դեպքում, կարելի է ավանդական եկեղեցիների և պետության կողմից նրանց տրվող տարբեր արտոնությունների թրոլինգ գտնել: ՎՈւԵ-ն ձեզանից դրա համար չի՞ նեղանում:
(!) Մենք կողմ ենք հավատի և դավանանքի ազատությանը: Ոչ մի կրոնական դավանանք չպետք է արտոնյալ լինի, մենք դրա համար էլ պայքարում ենք:
(?) Իսկ ընդհանրապես ի՞նչ տեղ պետք է ունենա կրոնը ժամանակակից հասարակության մեջ:
(!) Մարդը պետք է ազատ լինի հավատալու նրան, ինչին ուզում է, բայց մարդիկ չպետք է խտրական վերաբերմունքի արժանանան կրոնական տարբերությունների պատճառով: Եվ հակառակը՝ չպետք է օգտվեն արտոնություններից:
(?) Դուք որպես թեկնածու մասնակցելու եք գալիք նախագահական ընտրություններին: Ի՞նչ կթույլատրեք և ի՞նչ կարգելեք հաղթանակի դեպքում:
(!) Կփորձեմ ավելացնել ռազմական բյուջեն, կչեղարկեմ պարտադիր զինծառայությունը, վետո կդնեմ բոլոր այն օրինագծերի վրա, որոնք խախտում են իրավունքը, ինքս կպաշտպանեմ իմ վետոն խորհրդարանում, ինչպես նաև ներում կշնորհեմ բոլոր կալանավորներին, որոնք պատիժ են կրում թմրանյութերի օգտագործման համար:
(?) Ճիշտն ասած, կողքից ձեր գործունեությունը՝ ջայլամը, եկեղեցին, մարիխուանայի թուփ տնկելը, երբեմն ոչ թե քաղաքականության տպավորություն է թողնում, այլ թրոլինգի: Դա օգնո՞ւմ է ուշադրություն գրավել այս կամ այն հարցի հանդեպ, թե՞ մեծ խնդիրներ է ստեղծում:
(!) Մենք ոչ մի ընտրովի, կամ այլ պաշտոն չենք զբաղեցնում, մեծ գումարներ չունենք, չկա ամբիոն, ուստի փորձում ենք ուշադրություն գրավել, իսկ հետո բացատրում ենք, թե հանուն ինչի ենք պայքարում:
(?) Դուք ձեզ համարո՞ւմ եք մեծ քաղաքական ապագա ունեցող գործի՞չ, թե գլխավոր նպատակն իշանությունների և հանրության շրջանում ձեր հակառակորդների նյարդերի հետ խաղա՞լն է:
(!) Մեր գլխավոր նպատակն է ընդլայնել մարդկանց ազատությունները: Եթե չկա զոհ, չկա հանցագործություն: Մենք դատապարտում ենք բռնությունը, իսկ եթե չկա բռնություն, ապա մարդն ազատ է անել ինչ ուզում է: Մենք օրգանական պետության (որտեղ փոքր է պետության դերը) գաղափարի կողմնակիցներ ենք, երբ պետության դերը տնտեսության մեջ սահմանափակ է, իսկ մասնավոր հատվածի դերը, հակառակը, մեծ:
(?) Ինչպե՞ս կբնութագրեք ձեր կուսակցությունը:
(!) Մենք լիբերտարիանականներ ենք:
(?) Ձեր կայքը հնարավորություն է տալիս մայնինգով զբաղվել և կրիպտոարժույթ վաստակել: Հավատո՞ւմ եք կրիպտոարժույթի ապագային:
(!) Կրիպտոարժույթը դեռ պետք է ապացուցի իր նշանակությունը: Հուսով եմ, այն լավ ապագա ունի: Անկախ օրենսդրական արգելքից, վրացական քաղաքականության մեջ «սև» փողերը շատ են: Մեր այս քայլը յուրօրինակ բողոք է դրա դեմ:
(?) Խոստանո՞ւմ եք կոֆեշոփ (մարիխուանայի օգտագործման համար նախատեսված սրճարան՝ խմբ․) բացել հայ-վրացական սահմանին օրինականացման լիակատար հաղթանակից հետո:

31 Июль 2018 - 13:28 AMT
После оглашения решения суда Джапаридзе поздравил присутствующих и отметил: «Это была борьба не за марихуану, а за свободу человека, и мы рады, что еще раз выиграли эту борьбу».
Борьба за легализацию – не единственное, чем отличился один из лидеров «Гирчи» и кандидат в президенты Грузии Зураб Джапаридзе. Политик неоднократно привлекал к себе и проблемам, которые его интересуют, внимание весьма эксцентричным способом. Джапаридзе собирался явиться в суд с живым страусом, его партия основала собственную «церковь» – религиозную организацию под названием «Христианско-евангелистско-протестантская церковь – библейская свобода», с помощью которой предоставляет молодым людям вполне легально «откосить» от армии. В частности, вступившие в ряды религиозной организации молодые люди регистрируются как священнослужители и тем самым освобождаются от обязательной воинской повинности. Члены партии также демонстративно сажали коноплю в своем офисе еще в 2016 году, и майнят криптовалюту на компьютерах посетителей их сайта.
PanARMENIAN.Net поговорил с Джапаридзе о легалайзе, криптовалютах, религии, троллинге и перспективах увидеть кофешоп в Садахло.
(?) Что, вкратце, означает решение Конституционного суда? Можно ли приехать в Тбилиси и скурить косяк на улице или в ресторане?
(!) Да, согласно решению Конституционного суда, потребление марихуаны не влечет за собой никакого наказания, в том числе и административного. Вы можете потреблять марихуану, и за это не предусматривается никакой санкции.
(?) Почему для вас так важен вопрос марихуанны? Это вопрос ценностей и свободы, или решение вопроса позволит облегчить какие-то проблемы в Грузии?
(!) Тело человека принадлежит только ему. Человек волен распоряжаться своим телом – это часть свободы. Часть вашей свободы в том числе. Человек не должен наказываться за потребление жирной еды, сахара, алкоголя или марихуаны.
Джапаризе на фоне птицы эму в Тбилисском зоопарке. Именно эту птицу политик просил ему предоставить на несколько часов, чтобы явиться с ней в суд. Однако руководство зоопарка отказало Джапаридзе.
(?) Мы помним антинаркотические рейды по тбилисским клубам пару месяцев назад. Тогда власть и рейверы нашли, как нам показалось, временное решение проблемы наркотиков – власти извинились перед клубами и молодежью, а те согласились сотрудничать с властями. Как вообще, по-вашему, можно решить проблему клубных наркотиков?
(!) Данное решение Конституционного суда не имеет отношения к клубным наркотикам. Но мы требуем декриминализации потребления (и этих) наркотиков. Мы считаем, что государство не должно преследовать пользователя. На эту тему идет дискуссия в правительственных кругах, и мы надеемся, что будет принято решение в пользу либерализации.
(?) Многие пугают, что после декриминализации марихуанны, тем более, сопровождающейся таким шумом, страна (в данном случае – Грузия) превратится в центр нарко-туризма, с сопутствующим ростом криминала. Не боитесь этого?
(!) Наркотики имеют отношение к преступности только тогда, когда они нелегальны. Марихуана, в отличие от алкоголя, наркотик, не вызывающий агрессию. Мы ожидаем, что наступит время, когда будет существовать свобода делать бизнес путем культивации и реализации марихуаны, что возымеет благоприятный эффект на экономику страны.
(?) Одна из самых известных ваших инициатив – создание собственной церкви, благодаря которой юноши в Грузии могут «откосить». Почему вы помогаете освобождаться от воинской службы?
(!) Грузии нужна сильная и хорошо финансируемая армия. Мы хотели бы удвоения военного бюджета минимум в два раза. Также, мы убеждены, что свободу страны должны защищать свободные люди. Мы против государственного рабовладения (коим и является в данный момент армия). В Грузии много молодых людей, которые готовы с оружием в руках служить своей родине: проблема возможностей обороны в нехватке материальных, а не человеческих ресурсов.
(?) В создании собственной «церкви», при большом желании, можно усмотреть троллинг традиционных церквей и выдаваемым им разными государствами привилегий. На вас в ГПЦ за это не обижались?
(!) Мы верим в свободу веры и вероисповедания. Ни одна религиозная конфессия не должна быть в привилегированном положении, и мы за это боремся.
(?) А какое, вообще, место должна занимать религия в современном обществе?
(!) У человека должна быть свобода верить в то, во что ему верится, но люди не должны подвергаться дискриминации из-за различий в вере. И наоборот, не должны пользоваться привилегиями.
(?) Вы выдвигаетесь в президенты на следующих выборах. Что вы разрешите и запретите после победы?
(!) Буду пытаться увеличить бюджет обороны, отменить обязательную военную службу, наложу вето на все те законопроекты, которые ущемляют права, и буду сам защищать свое вето в парламенте, также помилую всех заключенных, которые отбывают срок за употребление наркотиков.
(?) Если честно, со стороны ваша деятельность – страус, церковь, посадка куста марихуаны – иногда выглядит не как политика, а как троллинг. Это помогает привлечь внимание к проблеме, или создает больше проблем?
(!) Мы не занимаем никаких выборных, либо других должностей, нет много денег, нет трибуны, поэтому пытаемся привлечь к себе внимание, а затем объяснить за что боремся.
(?) Вы себя считаете деятелями с большим политическим будущим, или главная цель – поиграть на нервах властей и противников в обществе?
(!) Наша главная цель – расширение свобод людей. Если нет жертвы, то нет и преступления. Мы осуждаем насилие, а если нет насилия, то человек свободен делать что хочет. Мы сторонники концепции ограниченного государства (малой роли государства), когда роль государства в экономике ограничена, а роль частного сектора, наоборот, увеличена.
(?) Как вы вообще охарактеризуете свою партию?
(!) Мы – либертарианцы.
(?) На вашем сайте висит скрипт, позволающий постетителю майнить для вас криптовалюту, пока он не закрыл его. Верите ли вы в будущее криптовалют?
(!) Криптовалюте еще надо доказать свое предназначение. Я надеюсь, что у нее хорошее будущее. Несмотря на законодательный запрет, в грузинкой политике много «черных» денег. Этот наш шаг – своеобразный протест против этого.