1 Օգոստոս 2018 - 08:36 AMT
Գերմանացիների գրեթե 70 տոկոսը դեմ է արտահայտվել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցին ԳԴՀ: Այդպիսին են հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության Civey ինստիտուտի հարցման արդյունքները:
Հարցման մասնակիցների կեսը միանշանակ դեմ է Էրդողանի այցին, ևս 19 տոկոսը հիմնականում կողմ չէ նախատեսված պետական այցին: Ըստ բունդեսթագի «Միություն-90»/«կանաչներ» խմբակցության պատգամավոր Ջեմ Օզդեմիրի, Էրդողանին չի կարելի ընդունել որպես ժողովրդավարական պետության ղեկավարի, գրում է Deutsche Welle-ն Die Welt-ի վրա հղումով:
Առավել քիչ հավանություն է այցը ստացել երկրի սակավաթիվ բնակչությամբ շրջաններում և գյուղական վայրերում, որտեղ դեմ է հարցման մասնակիցների 72,5 տոկոսը: Քաղաքներում հարցման մասնակիցների 32,3 տոկոսն է հավանություն տալիս Էրդողանի հավանական այցին:
Այցին հավանություն է տվել հարցման մասնակիցների 23,9 տոկոսը, ընդ որում, միայն 10 տոկոսն է հավանություն տվել առանց որևէ վերապահման:
Թուրքիայի նախագահը մտադիր է այցելել Գերմանիա սեպտեմբերին պետական այցով: Նա մտադիր է նաև ելույթ ունենալ գերմանաբնակ թուրքերի առջև: Դա կլինի Թուրքիայի նախագահի առաջին այցը Բեռլին երկրի ղեկավար ընտրվելուց հետո: Այցի ժամկետը դեռ համաձայնեցված չէ:

Почти 70 процентов немцев высказались против визита президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в ФРГ. Таковы результаты опроса института изучения общественного мнения Civey.
Половина респондентов однозначно против посещения Германии турецким президентом, еще 19% опрошенных скорее не согласны с планируемым государственным визитом. По мнению депутата бундестага от фракции «Союз-90»/«зеленые» Джема Оздемира, Эрдогана недопустимо принимать как главу демократического государства, пишет Deutsche Welle со ссылкой на газету Die Welt.
Наименьшее одобрение предполагаемый визит получил в малонаселенных районах страны и в сельской местности, где «против» выступили 72.5% опрошенных. В городах, в свою очередь, 32.3% респондентов одобряют вероятное посещение ФРГ Эрдоганом.
В поддержку визита высказались 23,9% участников опроса. При этом лишь 10% респондентов выступили с безусловным одобрением.
Президент Турции планирует посетить Германию в сентябре текущего года с государственным визитом, который предусматривает самый высокий уровень протокола: встречу с воинскими почестями, прием у президента ФРГ и государственный банкет. Кроме того, Эрдоган намерен выступить перед проживающими в Германии турками.
Это будет первый визит турецкого президента в Берлин с тех пор, как он был избран главой государства. «Дата визита еще не согласована», сообщили в канцелярии президента ФРГ.