Թուրքական բանակը և Անկարայի աջակցությունը վայելող սիրիական ընդդիմության ջոկատները պատասխանատու են սիրիական Աֆրին քաղաքում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների համար: Նման եզրակացության է եկել միջազգային Amnesty International (AI) կազմակերպությունը, որի հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են օգոստոսի 2-ին:
Մասնավորապես Թուրքիայի զինուժը և նրա կողմնակիցները մեղադրվում են դիակապտության, կամայական ձերբակալությունների, խոշտանգումների և բնակիչների այսպես կոչված բռնի անհետացման մեջ մի տարածաշրջանում, որտեղ ժամանակին քրդական բնակչությունը մեծամասնություն էր կազմում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ինչպես ասվում է զեկույցում, հիմնական պատասխանատվությունը հանցագործությունների համար կրում են սիրիական խմբավորումները, որոնք միևնույն ժամանակ զենք ու զինամթերք են ստացել Թուրքիայից: Գրոհայինների որոշ ջոկատներ տեղակայված են եղել դպրոցներում, դրանով իսկ խաթարելով ուսումնական գործընթացը:
Հունվարին Թուրքիան «Ձիթենու ճյուղ» ռազմական գործընթաց սկսեց քրդական ռազմական միավորումների դեմ: Անկարան նրանց համարում էր Քրդական աշխատավորական կուսակցության ճղյուղերից մեկը: Մարտին Թուրքիան հսկողություն հաստատեց Աֆրինում: Տասնյակ հազարավոր մարդիկ փախուստի դիմեցին, այդ թվում կրոնական փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները:

Турецкая армия и отряды сирийской оппозиции, пользующиеся поддержкой Турции, несут ответственность за тяжелые нарушения прав человека в сирийском городе Африн. К такому выводу пришла международная организация Amnesty International (AI) после проведения исследования, результаты которого были обнародованы 2 августа.
В частности, вооруженные силы Турции и их сторонники обвиняются в мародерстве, произвольных арестах, пытках и так называемом насильственном исчезновении мирных жителей в регионе, где некогда преобладало курдское население, пишет Deutsche Welle.
Как уточняется в докладе AI, в основном ответственность за преступления несут непосредственно сирийские группировки, которые в то же время получали вооружение и экипировку от Турции. Некоторые отряды боевиков располагались в школах и таким образом мешали обучению тысяч детей.
В январе Турция начала военную операцию «Оливковая ветвь» против курдских военизированных формирований «Отряды народной самообороны» (YPG). Анкара считает их сирийским ответвлением Курдской рабочей партии, признанной в Турции террористической организацией. В марте Турция установила контроль над Африном. В связи с этим десятки тысяч человек обратились в бегство, среди них и представители религиозных меньшинств в регионе.