6 Օգոստոս 2018 - 08:38 AMT
ՖԻՖԱ նախկին նախագահ Յոզեֆ Բլատերը, որը հեռացել է պաշտոնից 2015-ին կոռուպցիոն սկանդալի պատճառով, իր հեղինակած «Իմ ճշմարտությունը» գրքում գրել է, որ Քաթարը չպետք է 2022թ. ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունն անցկացնելու իրավունք ստանար:
Բրիտանական The Times-ը, որը հատվածներ է տպել գրքից, նկարագրում է այն որպես պաշտպանության փորձ հօգուտ Բլատերի, որը 17 տարի եղել է ՖԻՖԱ ղեկավար կազմում:
«Եթե ՖԻՖԱ-ում լավ ուսումնասիրեին հաշվետվությունները, ապա աշխարհի առաջնությունը Քաթարում չէր անցկացվի: Չգիտեմ, կա արդյոք կապ Քաթարում ԱԱ-2022-ի և այն ամենի միջև, ինչ պատահեց հետագայում»,-գրել է Բլատերը գրքում, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Բլատերը պնդում է, որ Քաթարը հաղթեց ՖԻՖԱ-ի գործկոմի նախկին անդամ Միշել Պլատինիի վրա քաղաքական ճնշման և գործարքի արդյունքում:
Ըստ նրա, Պլատինին պատմել է իրեն, որ քվեարկության վերաբերյալ որոշումը կայացրել էր արդեն Ֆրանսիայի նախակին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի և Քաթարի շեյխ Թամին բին Համադ Ալ Թանիի հետ ընթրիքի ժամանակ 2010 թվականին: Պլատինին իր հերթին հերքում է այդ տեղեկատվությունը:

6 Август 2018 - 08:07 AMT
Бывший президент ФИФА Йозеф Блаттер, покинувший пост в 2015 году из-за коррупционного скандала, в своей книге «Моя правда» («Ma Vérité») написал, что Катар не должен был получить право на проведение чемпионата мира по футболу 2022 года.
Британская газета The Times, перепечатавшая отрывки из книги, описывает ее как попытку выступить в защиту 17 лет, проведенных Блаттером в руководстве ФИФА.
«Если бы в ФИФА тщательно изучили отчеты, то чемпионат мира не проводился бы в Катаре. Не знаю, есть ли связь между ЧМ-2022 в Катаре и тем, что случилось дальше», — пишет Блаттер в книге, сообщает РБК.
Блаттер также утверждает, что Катар победил благодаря сговору и политическому давлению на бывшего члена исполкома ФИФА Мишеля Платини.
По его словам, Платини рассказал ему о том, что принял решение по голосованию во время ужина с бывшим президентом Франции Николя Саркози и катарским шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани в 2010 году. В свою очередь, Платини отрицал эту информацию.