Օգոստոսի 6-ին Ռուսաստանը հայտարարել է հույն դիվանագետներին արտաքսելու մասին:
ՌԴ ԱԳՆ է կանչվել այդ երկրում Հունաստանի դեսպան Անդրեաս Ֆրիգանասը, որտեղ նրան նոտա են հանձնել «հայելային միջոցների» մասին՝ ի պատասխան Աթենքի ոչ բարեկամական գործողությունների ռուս դիվանագետների հանդեպ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Հուլիսին Հունաստանի իշխանությունները հայտարարեցին ՌԴ երկու դիվանագետի արտաքսման մասին: ՌԴ դիվանագիտական ներկայացուցչության ևս երկու աշխտակցի արգելվեց մուտքը Հունաստան՝ Աթենքը մեղադրեց նրանց իր ներքին գործերին միջամտելու և պետական ծառայողներին կաշառելու մեջ:
Ավելի ուշ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարեց, որ Աթենքի հանդեպ եղել է «բրիտանացի և ամերիկացի գործընկերների հզոր ճնշում» դիվանագետներին արտաքսելու հարցում: Իր հերթին Հունաստանի ԱԳՆ-ն մեղադրել է Ռուսաստանին երկրի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի և հունական քաղաքականության արժեքները չհասկանալու մեջ:

Россия 6 августа объявила о высылке греческих дипломатов.
Посол Греции Андреас Фриганас был вызван в МИД РФ, где ему вручили ноту о «зеркальных мерах в ответ на недружественные действия Афин» в отношении российских дипломатических сотрудников, пишет Deutsche Welle.
В июле власти Греции объявили о высылке двух российских дипломатов. Еще двум сотрудникам диппредставительства РФ было отказано во въезде в страну. Греция обвинила их во вмешательстве в ее внутренние дела и подкупе государственных служащих.
Позднее официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила о «сильнейшем давлении британских и американских партнеров» на Афины в вопросе высылки дипломатов. В свою очередь МИД Греции обвинил Россию в неуважении к стране и непонимании ценностей греческой политики.