Ռուսաստանից Երևան ավիատոմսերն օգոստոս-սեպտեմբերի համար թանկացել են 4%-ով 2017-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Այդ մասին հայտնել է Aviasales զբոսաշրջային ծառայության PR տնօրեն Յանիս Ձենիսը:
ՌԴ-ից Երևան ավիաթռիչքի միջին գինը կազմում է 12,3 00 ռուբլի (մոտ 120,000 դրամ), գրում է «Ինտերֆաքսը»:
Ձենիսը նշել է, որ միջին արժեքի բարձրացումը պայմանավորված է դոլարի փոխարժեքի աճով, պահանջարկի աճով, ինչպես նաև այն հանգամանքով, որ զբոսաշրջիկներից շատերն ավիատոմսերը գնում են վերջին պահին:
«Մասնակիորեն ազդել են նաև ավիակերոսինի գները: «Աերոֆլոտը» հայտարարել է, որ հուլիսի 26-ին բարձրացնում է 200 ռուբլով վառելիքային բաղադրիչը, նման հայտարարություն է արել նաև S7-ը»,-ասել է նա:
Ըստ Ռոսավիացիայի, ավիակերոսինն օդանավակայաններում միջինը թանկացել է 2,7%-ով: Աճը կապված է նավթամթերքի մեծածախ գների գարնանային աճի հետ:

7 Август 2018 - 13:32 AMT
Авиабилеты из России в столицу Армении на август-сентябрь подорожали на 4% по сравнению с аналогичным периодом 2017 года. Об этом сообщил PR-директор туристического сервиса Aviasales Янис Дзенис.
Так, средний чек на перелет из РФ в Ереван соствляет 12,3 тыс рублей, пишет «Интерфакс».
Дзенис отметил, что повышение среднего чека связано с ростом доллара, повышенным спросом и тем, что многие туристы покупают авиабилеты в последний момент.
«Отчасти повлиял и рост цен на авиакеросин. «Аэрофлот» обещал повысить топливный сбор на 200 рублей с 26 июля, а вслед за ним и S7», — рассказал он.
По данным Росавиации, в июне авиакеросин подорожал в аэропортах в среднем на 2,7%. Рост топливных сборов был вызван весенним скачком оптовых цен на нефтепродукты, в том числе на авиакеросин, после чего правительству пришлось понизить акцизы для торможения роста стоимости топлива.