Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համատեղ ասուլիսը մեկնարկել է։
18։47 Մերկելն ասել է, որ հետևել են Թավշյա հեղափոխության օրերին ՀՀ-ում զարգացումներին։ Նա նշել է, որ ՀՀ-ն և Գերմանիան կարող են ընդլայնել իրենց գործակցությունը տնտեսական, կրթական ոլորտներում։
18։50«Մենք պատրաստ ենք պատասխանատվություն ստանձնել Լեռանային Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորման համար, և պատրաստ ենք աջակցել ՀՀ-ին այս հարցում», – ասել է Մերկելը։
Նա հավելել է, որ Գերմանիան պատրաստ է աջակցել ՀՀ կառավարությանը կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործում։
18։52 Մերկելն ասել է, որ ԵՄ-ն իրենից կախված ամեն ինչ կանի վիզաների ազատականացման ուղղությամբ։
18։54 Փաշինյանն ասել է, որ ՀՀ-ն արտաքին քաղաքականությունը չի վարում գործընկերների հետ գործակցությունը հակակշռելով։
«Մեր քննարկման արդյունքում ընդգծվել է, որ ՀՀ արտաքին քաղաքականության այս մոտեցումն ընկալելի է Գերմանիայի կողմից», – ասել է Փաշինյանը։
18։56 «ՀՀ-ն լավ օրինակ է այն բանի, թե ինչպես կարելի է գործակցել ԵՄ-ի հետ՝ գործակցելով ՌԴ-ի հետ», – ասել է Մերկելը։
Ավելի վաղ, Գերմանիայի կանցլերը պաշտոնական այցով ժամանել է Երևան։ Զվարթնոց օդանավակայանում նրան դիմավորել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Օգոսոտոսի 24-ին նախատեսված են երկու երկրի ղեկավարների բանակցությունները:
Մերկելն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում սպանված 1,5 մլն անմեղ զոհերի հիշատակին։

Началась совместная пресс-конференция находящейся в Армении с официальным визитом канцлера Германии Ангелы Меркель и премьер-министра РА Никола Пашиняна.
Пашинян назвал визит Меркель в Армению историческим.
18։47 Меркель заявила, что в Германии следили за развитиями в Армении в дни бархатной революции. Она отметила, что Армения и Германия могут расширить свое сотрудничество в экономической и образовательной сферах.
18։50 «Мы готовы взять на себя ответственность за мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта и готовы помочь Армении в этом вопросе», – отметила канцлер ФРГ.
Она добавила, что Германия также готова поддержать правительство Армении в борьбе с коррупцией.
18։52 Меркель сказала, что ЕС сделает все возможное для упрощения визового режима для граждан РА.
18։54 Пашинян заявил, что Армения не проводит внешнюю политику, противопоставляя ее сотрудничеству со своими партнерами.
«В результате нашей дискуссии было подчеркнуто, что такой подход внешней политики Армении будет восприниматься Германией», – отметил Пашинян.
18։56 «Армения является хорошим примером того, как можно сотрудничать с ЕС, сотрудничая с Россией», – заметила Меркель.
Канцлер Германии Ангела Меркель 24 августа с первым официальным визитом прибыла в Армению. В ереванском международном аэропорту «Звартноц» ее встретил с букетом цветов премьер-министр Армении Никол Пашинян. Меркель посетила мемориальный комплекс Цицернакаберд, посвященный жертвам Геноцида армян в Османской империи 1915 года.