ԱՄՆ նոր պատժամիջոցները ՌԴ դեմ ուժի մեջ են մտել: ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի համապատասխան կարգադրությունը հրապարակվել է Դաշնային ռեգիստրում:
Նոր պատժամիջոցները կապված են Սոլսբերիի միջադեպի հետ: Մոսկվային մեղադրում են Սոլսբերիում քիմզենք կիրառելու մեջ:
Նոր սահմանափակումները ենթադրում են ԱՄՆ կողմից ՌԴ-ին հատկացվող ցանկացած աջակցության կասեցում, բացառությամբ շտապ հումանիտար օգնության, սննդամթերքի և այլ գյուղմթերքի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Պետդեպը նաև ՌԴ պետական ընկերություններին զենքի և կրկնակի նշանակության ապրանքների արտահանման լիցենզիա չի տրամադրի: Դա չի վերաբերում տիեզերքում գործակցությանն ու քաղավիացիայի անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ ապրանքներին: Կան նաև այլ բացառություններ:
Բացի այդ, ԱՄՆ բոլոր հաստատությունները մերժում կստանան բոլոր վարկերի, վարկային երաշխիքների և այլ ֆինանսական աջակցության անհրաժեշտության դեպքում:
Երկրորդ, առավել խիստ պատժամիջոցների փաթեթը կարող է ուժի մեջ մտնել նոյեմբերին: Ենթադրում է, որ այն կանդրադառնա ՌԴ իրավաբանական անձանց վարկավորմանը, ապրանքների արտահանմանն ու ներկրմանը:

27 Август 2018 - 07:28 AMT
Санкции США против России, посвященные инциденту в Солсбери, вступили в силу 27 августа в 00:00 по вашингтонскому времени (06:00 евн). Соответствующее распоряжение Госдепартамента США размещено в Федеральном регистре.
Новые ограничения предполагают прекращение любой помощи России со стороны Соединенных Штатов, «кроме срочной гуманитарной помощи, продуктов питания и иных сельскохозяйственных продуктов».
Также Госдеп перестанет выдавать российским государственным компаниям лицензии на экспорт оружия и продукции двойного назначения. Это не относится к товарам, необходимым для сотрудничества в космосе и обеспечения безопасности полетов гражданской авиации. Допускаются и другие исключения, пишет РИА Новости.
Кроме того, России откажут в «любом кредите, кредитных гарантиях и другой финансовой поддержке» со стороны любого американского учреждения.
Основанием для введения нового пакета санкций стали обвинения в адрес Москвы в применении химического оружия в Солсбери. Второй, более жесткий пакет санкций могут ввести в ноябре. Предполагается, что запрет затронет кредитование российских юрлиц, экспорт и импорт товаров.
Четвертого марта в Солсбери были отравлены бывший офицер ГРУ Сергей Скрипаль и его дочь Юлия, что спровоцировало крупный международный скандал. В Лондоне заявили, что к случившемуся причастно российское государство, Москва это категорически отрицает.