28 Օգոստոս 2018 - 07:25 AMT
Գերմանական Սաքսոնիայի Հեմնից քաղաքում 6 մարդ թեթև վնասվածքներ է ստացել օգոստոսի լույս 28-ի գիշերը տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ: Այդ մասին հայտնել է տեղի ոստիկանությունը:
Օգոստոսի լույս 28-ի գիշերը Հեմնիցում ծեծկռտուքի արդյունքում մահացել է 35-ամյա մի գերմանացի: Ըստ չհաստատված տվյալների, ծեծկռտուքին մասնակցել են ներգաղթյալներ: Դրանից հետո հարյուրավոր մարդիկ են դուրս եկել ցույցի Հեմնիցի կենտրոնում: Ակցիային մասնակցել են աջակողմյան ծայրահեղականներ, որոնք սպառնալիքներ են հնչեցրել միգրանտների հասցեին: Սպանության գործով որպես կասկածյալներ են անցնում Սիրիայի 23-ամյա մի քաղաքացի և Իրաքի 22-ամյա քաղաքացին: Հեմնիցի դատարանը նրանց կալանավորելու թույլտվություն է տվել:
Ակտիվիստները վնասվածքներ են ստացել, քանի որ ցույցի ժամանակ մրմյանց վրա ճայթուկներ և այլ իրեր են նետել:
Ակցիային մասնակցել է մոը 3 000 մարդ, այդ թվում մոտ 2000-ը եղել է ազգյանական: Ձախակողմյանները հավաքել են մոտ 1000 կողմնակից, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:

В саксонском Хемнице шесть человек получили легкие ранения во время акции протеста, которая прошла в ночь на 28 августа. Об этом сообщила местная полиция.
«В целом ночь в городе прошла спокойно», — заявил журналистам представитель ведомства. По его словам, активисты получили травмы из-за того, что во время демонстраций протестующие кидали друг в друга «петарды и другие предметы».
В акциях приняли участие порядка трех тысяч человек, в том числе около двух тысяч националистов. Их оппоненты из левого лагеря собрали около тысячи сторонников.
Обе акции прошли в центре города и завершились по требованию полиции после того, как активисты стали кидать друг в друга горящие петарды.
В ночь на 26 августа в Хемнице произошла драка, в которой погиб 35-летний немец. По неподтвержденным данным, в потасовке участвовали мигранты. После этого сотни человек вышли на несогласованную демонстрацию в центре Хемница, из-за этого досрочно прекратился городской праздник. В акции приняли участие, в том числе, правые радикалы, они выкрикивали угрозы в адрес мигрантов.
Подозреваемыми по делу об убийстве проходят 23-летний гражданин Сирии и 22-летний гражданин Ирака. В понедельник административный суд Хемница выдал ордер на их арест.