30 Օգոստոս 2018 - 11:44 AMT
Իսրայելի դատախազությունը օգոստոսի 29-ին մեղադրանք է ներկայացրել անօդաչու թռչող սարքեր արտադրող Aeronautics Defense Systems ընկերությանը՝ անօդաչուների ցուցադրման ժամանակ Ադրբեջանի խնդրանքով հայ զինվորներին Արցախում ռմբակոծելու համար:
Իսրայելի արդարադատության նախարարությունը մտադիր է մեղադրանք ներկայացնել ընկերության գլխավոր տնօրեն Ամոս Մատանին, նրա տեղակալ Մեյրա Ռիզմովիչին, զարգացման գծով տնօրեն Հաիմ Հիվաշարին և այլ աշխատակիցների, գրում է The Times of Israel-ը:
Չնայած ընկերությունը հրաժարվում է նշել թե ով է «մեծ պատվիրատուն», պարզ է, որ խոսքն Ադրբեջանի մասին է: Զենքի վաճառքը կասեցնելու մասին որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ ընկերությունն Ադրբեջանի հարցումով փորձարկել է Orbiter 1K տիպի անօդաչու սարքերը Լեռնային Ղարաբաղի հայկական դիրքերի ուղղությամբ:
Նշվում է, որ ընկերության պաշտոնյաները 20 մլն դոլարի պայմանագիր էին կնքել Ադրբեջանի հետ, սակայն Ադրբեջանի պաշտոնատար անձինք խնդրել էին ընկերությանը ցուցադրել Orbiter 1K դրոնի կարողությունները՝ օգտագործելով հայ զինվորների դեմ:
Ըստ ԶԼՄ-ների, իսրայելյան ընկերության 2 աշխատակից հրաժարվել է դա անել, սակայն, այնուամենայնիվ, ընկերության 2 բարձրաստիճան ներկայացուցիչ համաձայնել է գրոհ իրականցնել:
Ըստ գեներալ Արմեն Գյոզալյանի, 2016-ի հուլիսի 7-ին նման փորձարկման արդյունքում 2 հայ զինվոր է վիրավորվել:
Քննությունը ընկերության դեմ սկսվել է 2017-ի սեպտեմբերին:
2017-ի օգոստոսին իսրայելյան ԶԼՄ-ներում տեղեկություններ հայտնվեցին, որ ընկերության աշխատակիցներն ադրբեջանցի զինվորականների խնդրանքով մասնակցել են Լեռնային Ղարաբաղի հայկական դիրքերին հասցված հարվածին: Նշվում էր, թե գրոհի տեսանյութը մտադիր էր ցուցադրել ադրբեջանական հեռուստատեսությունը, սակայն, քանի որ օպերատորները հրաժարվել են դրանից, դա արել են ընկերության մենեջերները, որոնք բավարար փորձ չունեին: ԼՂՀ զինծառայողներից ոչ ոք չէր զոհվել:

30 Август 2018 - 09:49 AMT
Израильская прокуратура 29 августа предъявила обвинение израильской компании Aeronautics Defense Systems, производящей беспилотные летательные аппараты-камикадзе, в связи с бомбардировкой армянских солдат в Нагорном Карабахе по просьбе Азербайджана во время демонстрации БПЛА.
Министерство юстиции Израиля объявило о намерении выдвинуть обвинение против генерального директора компании Амоса Матана, заместителя гендиректора Меира Ризмовича, директора по развитию Хаима Хивашара и других сотрудников компании Aeronautics, пишет The Times of Israel.
Несмотря на то, что компания отказывается называть имя «крупного заказчика, ясно, что это Азербайджан. Решение приостановить продажу оружия было принято после того, как по запросу Азербайджана компания протестировала БПЛА типа Orbiter 1K на армянских позициях в Нагорном Карабахе. Отмечается, что должностные лица компании Aeronautics заключили контракт с Баку на сумму в 20 млн долларов, но азербайджанские официальные лица попросили израильскую компанию продемонстрировать дрон Orbiter 1K, используя его против армянских солдат.
По данным СМИ, двое сотрудников израильской компании отказались это сделать, но в итоге два высокопоставленных представителя компании все же согласились провести атаку.
В августе 2017 в израильских СМИ появилась информация о том, что сотрудники компании по просьбе азербайджанских военных участвовали в ударе по армянским позициям в Нагорном Карабахе. Видеосъемку атаки якобы потом собирались показать по азербайджанскому телевидению, «чтобы продемонстрировать национальную гордость и военную мощь». Однако из-за того, что операторы отказались выполнять эту просьбу и управлять беспилотниками, за дело взялись менеджеры, не имеющие достаточного опыта. Никто из военнослужащих Нагорно-Карабахской Республики не погиб.