Սեպտեմբերի 1-ի առավոտյան մի խումբ ադրբեջանցիներ մտադիր էնի քայլերթով հատել Բարդա-Աղդամ ուղղության սահմանահատվածը, սակայն այդ «նախաձեռնությունը», ինպեսև սպասվում էր, տապալվեց: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի մամուլի խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը։
«Սադրանքը կանխվեց ոչ այլ ում, քան հենց նրանց կողմից, ովքեր նախաձեռնել էին այդ հիմարությունը: Կատարվածից կարելի է եզրակացնել, որ ի զարմանս մեզ, բանականությունն ավելի ուժեղ գտնվեց, քան մարդկանց մոլորության մղած զգացականությունը: Հակառակ դեպքում ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ կարող էր հայտնվել աննախանձելի վիճակում»,-ասվում է գրառման մեջ:
Օգոստոսի 26-ից սեպտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 150 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է մոտ 2000 կրակոց:

1 Сентябрь 2018 - 11:32 AMT
Группа азербайджанцев утром 1 сентября пыталась пешком пересечь передовую в направлении Агдам – Барда линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана. Об этом на своей странице в соцсети Facebook написал пресс-секретарь Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Сенор Асратян.
«Эта «инициатива», как и ожидалось, провалилась. Провокация была предотвращена теми, кто предпринял эту глупость. Из произошедшего можно заключить, что к нашему удивлению, благоразумие оказалось сильнее, чем эмоции, которые ввели в заблуждение людей. В противном случае азербайджанская сторона в очередной раз оказалась бы в незавидном положении», – написал он.
В период с 26 августа по 1 сентября ВС Азербайджана на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск нарушили режим перемирия около 150 раз. За указанный период ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра произвели в направлении армянских позиций НКР свыше 2000 выстрелов.