7 Սեպտեմբեր 2018 - 07:40 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը 2018-ին սեպտեմբերին և հոկտեմբերին մտադիր է այցելել Ադրբեջան, Տաջիկստան և Ուզբեկստան: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի միջազգային գործերի գծով օգնական Յուրի Ուշակովը:
Այցերն աշխատանքային են լինելու, հայտնում է «Իզվեստիան»:
Սեպտեմբերի վերջում Վլադիմիր Պուտինը կայցելի Ադրբեջան: Բացի այդ, սեպտեմբերի 27-28-ին ՌԴ նախագահը կմասնակցի Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում կայանալիք ԱՊՀ երկրների առաջնորդների հանդիպմանը: Հոկտեմբերին նախատեսված է նրա այցն Ուզբեկստան:
Բացի այդ, մինչև տարեվերջ Ռուսաստանը կմասնակցի ՌԴ-ի, Իրանի և Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ եռակողմ գագաթնաժողովին:
Ուշակովը հավելել է, որ եռակողմ հանդիպումն անցկացնելու հերթը Ռուսաստանինն է:
ՌԴ, Իրանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2016-ին ՌԴ-ում: Ավելի ուշ նման հանդիպումներ են եղել Բաքվում և Թեհրանում: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը 2018-ին 2 անգամ հանդիպել է Պուտինի հետ՝ Մոսկվայում ֆուտբոլի ԱԱ բացման արարողության ժամանակ և սեպտեմբերի 1-ին Սոչիում: Առաջիկա միջազգային միջոցառումները հաշվի առնելով 2018-ին Պուտին-Ալիև հանդիպումները 5 կլինեն:

7 Сентябрь 2018 - 07:30 AMT
Президент РФ Владимир Путин посетит Азербайджан, Таджикистан и Узбекистан. Об этом сообщил помощник главы государства по международным делам Юрий Ушаков.
По его словам, поездки будут совершены в течение сентября и октября 2018 года, пишут «Известия».
В конце сентября президент РФ совершит визит в Азербайджан. Кроме того, 27–28 сентября глава российского государства примет участие во встрече лидеров стран СНГ в столице Таджикистана Душанбе. На октябрь запланирован визит Владимира Путина в Узбекистан.
До конца года Россия примет трехсторонний саммит с участием президентов РФ, Ирана и Азербайджана.
Впервые встреча глав РФ, Ирана и Азербайджана состоялась в 2016 году. Позднее саммиты проходили в Баку и Тегеране. Президент Азербайджана Ильхам Алиев дважды встречался с Владимиром Путиным в 2018 году — в ходе переговоров 1 сентября в Сочи и в рамках церемонии открытия чемпионата мира по футболу в Москве. С учетом предстоящих международных мероприятий лидеры РФ и Азербайджана проведут в нынешнем году пять встреч.