7 Սեպտեմբեր 2018 - 13:36 AMT
ՌԴ կառավարությունը 2019 թվականից կսահմանափակի օտարերկրյա աշխատակիցների քանակը շինարարական ընկերություններում՝ հասցնելով թույլատրելի թիվը ընկերության աշխատակիցների ընդհանուր թվի 80%-ին: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Տատյանա Գոլիկովան:
«Ես կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել շինարարության ոլորտում ներգրավվող օտարերկրյա աշխատուժի կրճատման վրա՝ այդ ոլորտում են հիմնականում աշխատում ներգաղթյալները: Ենթադրվում է, որ օտարերկրյա աշխատակիցների քանակը շինարարությունում չպետք է գերազանցի 80%-ի շեմը»,-ասել է Գոլիկովան, գրում է Ինտերֆաքսը:
Ըստ նրա, կառավարության որոշման համապատասխան նախագիծը համաձայնեցված է գերատեսչությունների հետ և ստացել է աշխատակիցների և գործատուների միավորումների հավանությունը:
Ըստ «Ռոսստատի», շինարարության ոլորտում 6,3 մլն մարդ է աշխատում, որոնց զգալի մասը ներգաղթյալներ են, հավելել է Գոլիկովան: Երբ որոշումն ուժի մեջ մտնի, այդ տեղերի մի մասը ռուսաստանցիները կզբաղեցնեն:
Միևնույն ժամանակ, կառավարության մամուլի ծառայությունում հայտնել են, որ նոր որոշումը չի առնչվի Մոսկվային, Խաբարովսկի երկրամասին և Ամուրի շրջանին: Այդ վայրերում քվոտան կմնա նույնը՝ 100%:
2017 թվականին ՀՀ-ից Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի է մեկնել մոտ 230.000 մարդ:Եվս 143 000 քաղաքացի մշտական կամ ժամանակավոր բնակության թույլտվություն ուներ։

7 Сентябрь 2018 - 13:15 AMT
Правительство РФ предлагает с 2019 года ограничить численность иностранных работников, занятых в сфере строительства, до 80% от общего числа рабочих на предприятии. Об этом заявила вице-премьер Татьяна Голикова на заседании Российской трехсторонней комиссии по регулированию социально-трудовых отношений.
«Я хотела бы обратить внимание на сокращение привлекаемой иностранной рабочей силы в сферу строительства – основную сферу применения труда мигрантов. Предлагается установить долю иностранных работников в строительстве на уровне 80%», – сказала Голикова, пишет «Интерфакс».
По ее словам, соответствующий проект постановления кабинета министров согласован с ведомствами и поддержан объединениями работников и работодателей.
По данным Росстата, в сфере строительства занято 6,3 млн человек, «значительную долю из которых составляют мигранты», добавила Голикова. После вступления постановления в силу часть мест займут россияне, подчеркнула вице-премьер, поскольку в регионах для этого имеется «достаточно трудовых ресурсов».
Как пояснили в пресс-службе Минтруда, ранее ограничений на привлечение иностранной рабочей силы в сфере строительства не было – мигранты могли составлять до 100% от числа работников на строительном предприятии по штатному расписанию. Если постановление будет принято, доля работников будет ограничена планкой в 80% с 2019 года.
Вместе с тем, в пресс-службе добавили, что вводимое ограничение не коснется трех регионов – Москвы, Хабаровского края и Амурской области. Для них допустимая доля сохранится в размере 100%.