8 Սեպտեմբեր 2018 - 07:39 AMT
Սեպտեմբերի 8-ին Կրեմլում տեղի կունենա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը: Կրեմլում «լուրջ խոսակցություն» են ակնկալում: Մոսկվան բազում հարցեր ունի ուղղելու 2018-ի մայիսին ՀՀ կառավարությունը գլխավորած քաղաքական գործչին, գրում է «Կոմերսանտը»:
Ըստ պարբերականի զրուցակցի (ՌԴ պետկառույցներից), Պուտինը մտադիր է բարձրացնել ՀՀ նախկին ղեկավարների հետապնդման թեման:
Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալներից մեկը ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն է: Նույն գործով է անցնում նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը: Երկուսին էլ մեղադրում են իշխանությունը յուրացնելու մեջ:
Ըստ պարբերականի, Կրեմլին դա դուր չի գալիս մի քանի պատճառով: «Ռոբերտ Քոչարյանն այն սակավաթիվ մարդկանցից է, ում Վլադիմիր Պուտինն իր ընկերն է համարում: Նրանց թվում են նաև Սիլվիո Բեռլուսկոնին և Գերհարդ Շրյոդերը (Իտալիայի նախկին վարչապետն ու Գերմանիայի նախկին կանցլերը) »,-պարզաբանել է իրազեկ աղբյուրը:
Պուտինի հատուկ վերաբերմունքը պարոն Քոչարյանի հանդեպ աներկբա դրսևորվեց օրերս, երբ ՌԴ նախագահ Վլադիմի Պուտինը զանգահարել էր Ռոբերտ Քոչարյանին անձամբ նրան ծննդյան օրվա կապակցությամբ շնորհավորելու, որը նշվում էր օգոստոսի 31-ին:
Նշվում է, որ Մոսկվայում կարծում են, որ Յուրի Խաչատուրովի քրեական հետապնդումը լուրջ իմիջային վնաս է հասցրել ՀԱՊԿ-ին և անդրադարձել կազմակերպության աշխատանքի վրա: Առանձնակի դժգոհություն է առաջացրել այն հանգամանքը, որ ՀՀ իշխանությունները գործընկերներից ոչ մեկին չեն զգուշացրել Խաչատուրովի հանդեպ մտադրությունների մասին:
«Դա շատ հանգիստ կարելի էր անել Հավաքական անվտանգության Խորհրդի նիստում, որի կազմում են ՀՀ-ն, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, ՌԴ-ն և Տաջիկստանը, և պարզաբանել իրավիճակը»,-ասել է դիվանագիտական աղբյուրը:
Եվս մեկ խնդիր, որի մասին խոսել են «Կոմերսանտի» զրուցակիցները և որն արծարծվելու է բանակցություններում, ի հայտ է եկել օգոստոսի կեսին: Օգոստոսի լույս 15-ի գիշերը ՀՀ ՊԵԿ աշխատակիցները խուզարկություններ են իրականացրել Հարավկովկասյան երկաթուղու գրասենյակում: ՀԿԵ մամուլի քարտուղար Վարդան Ալոյանը ՏԱՍՍ-ին ասել էր, որ կասկածներ կան 9,7 մլն դրամի ($19 հազար.) հարկեր չմուծելու մասով: Հարկային հարցերի լուծման նման եղանակը Մոսկվայում ընդունելի չեն համարում:
Նշվում է, որ Պուտինն ու Փաշինյանը նաև մանրամասն քննարկելու են զենքի մատակարարումները Հայաստանին:
Թեև ՀՀ ղեկավարության քայլերը միշտ չէ, որ ընկալվում են ռուսական կողմում, սակայն, ոչ ոք չի պատրաստվում խզել ռազմական գործակցությունը, պնդում է թերթի աղբյուրը: «Հենց որ մենք հեռանանք, մեր տեղը կզբաղեցնեն ուրիշները: Եվ նման քայլի հետևանքները կզգանք մենք բոլորս»,-ասել է պարբերականի ռազմական ոլորտի աղբյուրը:

8 Сентябрь 2018 - 06:57 AMT
«Коммерсантъ»: Путин на встрече с Пашиняном поднимет тему преследования бывших руководителей Армении
Президент РФ Владимир Путин 8 сентября примет в Москве премьера Армении Никола Пашиняна. В Кремле анонсировали «серьезный разговор». К политику, в мае возглавившему армянское правительство, у Москвы много претензий, пишет «Коммерсантъ».
По словам собеседников издания в российских госструктурах, Путин намерен поднять тему преследования бывших руководителей Армении.
Один из фигурантов уголовного дела о силовом разгоне акций протеста в Ереване в 2008 году — экс-президент Роберт Кочарян. По тому же делу проходит генсек ОДКБ Юрий Хачатуров, который в 2008 году командовал ереванским гарнизоном. Оба обвиняются в узурпации власти.
Кремлю это не нравится по нескольким причинам. «Роберт Кочарян — один из немногих людей, которого Владимир Путин считает своим другом. Среди них еще Сильвио Берлускони и Герхард Шредер (экс-премьер Италии и бывший канцлер Германии – ред.)»,— пояснил информированный собеседник издания.
Особое отношение господина Путина к господину Кочаряну было недвусмысленно подчеркнуто на днях: пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков сообщил, что 31 августа — в день рождения экс-президента Армении — Владимир Путин позвонил ему, чтобы лично поздравить с 64-летием. Судебное преследование Юрия Хачатурова, считают в Москве, нанесло серьезный имиджевый ущерб ОДКБ и сказалось на работе организации. Особое недовольство вызвало то, что армянские власти не предупредили никого из партнеров о намерениях в отношении генсека, отмечает издание.
«Это можно было сделать спокойно, дождавшись заседания Совета коллективной безопасности (в него входят руководители Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, России и Таджикистана) и разъяснив ситуацию»,— говорит дипломатический источник.
Еще одна проблема, которая, говорят собеседники «Ъ», будет поднята на переговорах, возникла в середине августа. В ночь на 15 августа сотрудники Комитета госдоходов Армении провели обыски в офисе ЗАО «Южнокавказская железная дорога» (ЮКЖД — 100-процентная дочка «Российских железных дорог»). Пресс-секретарь ЮКЖД Вардан Алоян рассказал ТАСС об уголовном деле по подозрению в неуплате налогов на сумму 9,7 млн драмов ($19 тыс.). В Москве такой подход к урегулированию налоговых претензий расценили как перегиб.
Отмечается, что Путин и Пашинян в деталях обсудят также поставки РФ вооружения Армении.
Хотя шаги новых армянских властей не всегда вызывают понимание у российских чиновников, разрывать оружейное сотрудничество «никто не собирается», утверждает российский военный источник издания: «Как только мы уйдем — на наше место придут другие. И последствия такого шага ощутим мы все».