8 Սեպտեմբեր 2018 - 11:41 AMT
ԱՄՆ բանակը պատասխան տարբերակներ է մշակում այն դեպքի համար, եթե Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը որոշի քիմիական զենք կիրառել Իդլիբ գավառի վրա գրոհի ժամանակ: Այդ հարցը քննարկվում է Սպիտակ տան հետ: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ԱՄՆ ԶՈւ շտաբերի միացյալ կոմիտեի ղեկավար Ջոզեֆ Դանֆորդը Նյու Դելիում:
Գեներալը նշել է, որ Ասադի քիմիական գրոհի դեպքում ԱՄՆ հետագա գործողությունների վերաբերյալ որոշում դեռ չի կայացվել: «Բայց մենք բանակցում ենք նախագահ Թրամփի հետ՝ համոզվելու համար, որ նա գիտի, թե որ փուլում են մեր պլանները, եթե քիմիական զենք կիրառվի», – ասել է Դանֆորդը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նա հայտարարել է, թե զարմացած չէ, որ սեպտեմբերի 8-ին ՌԴ-ն, Իրանը և Թուրքիան Թեհրանում կայացած գագաթնաժողովում չկարողացան պայմանավորվել Իդլիբում սիրիական զորքերի առաջիկա հարձակման միասնական գնահատականի հարցում: Մասնավորապես, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հավանաբար, պայքարում էր ամփոփիչ հայտարարության տեքստում հրադադարի մասին դրույթ ընդգրկելու համար, իսկ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին պնդում էին, որ ահաբեկիչների դեմ ռազմական գործողությունները շարունակվեն:
Իդլիբը վերջին գավառն է, որի զգալի մասը դեռ վերահսկում են տարբեր իսլամիստական խմբավորումներ և Սիրիայի զինյալ ընդդիմությունը: ՌԴ-ն ու Իրանը սատարում են Սիրիայի նախագահին, որը գրոհ է պատրաստում Իդլիբի ուղղությամբ:

Армия США прорабатывает варианты ответов на тот случай, если президент Сирии Башар Асад решит применить химическое оружие во время наступления на провинцию Идлиб. На эту тему ведется «рутинный диалог» с Белым домом, сообщил журналистам 8 сентября глава Объединенного комитета начальников штабов вооруженных сил США Джозеф Данфорд в Нью-Дели.
Генерал отметил, что решение, будут ли США отвечать на возможную химатаку в Идлибе, пока не принято. «Но мы ведем диалог, рутинный диалог с президентом (Дональдом Трампом – ред.), чтобы убедиться в том, что он знает, на каком этапе находятся наши планы на случай применения химического оружия», – пояснил Данфорд, пошет Deutsche Welle.
Он заявил, что не удивлен тем, что 8 сентября Россия, Иран и Турция на саммите в Тегеране не сумели договориться о единой оценке предстоящего наступления сирийских войск на Идлиб. Тогда, в частности, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган добивался включения в текст итогового заявления положения о перемирии, в то время как президенты РФ Владимир Путин и Ирана Хасан Роухани настаивали на продолжении военных действий против террористов.
Провинция Идлиб на северо-западе Сирии входит в одну из четырех зон деэскалации, о создании которых в сентябре 2017 года оговорились Россия, Иран и Турция. Это последняя провинция, значительная часть которой находится под контролем различных исламистских группировок и сирийской вооруженной оппозиции. Россия и Иран оказывают военную поддержку сирийскому президенту, который готовит наступление на Идлиб. По данным Сирийского наблюдательного совета по правам человека (SOHR), 4 сентября ВКС России провели в Идлибе около 30 бомбардировок.