10 Սեպտեմբեր 2018 - 07:53 AMT
ԱՊՀ և Բալթյան երկրների «Կինոշոկ» 27-րդ կինոփառատոնում «Լավագույն դերասանուհի» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Նարինե Գրիգորյանը: Նա մրցանակին է արժանացել Անահիտ Աբադի «Եվա» ֆիլմում դերակատարման համար, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
«Կինոշոկ» 27-րդ կինոփառատոնն անցկացվել է Անապայում սեպտեմբերի 2-9-ը։ Փառատոնի ծրագրերում ներկայացված էր 67 ֆիլմ:
«Եվա» հայ-իրանական համատեղ արտադրության խաղարկային ֆիլմը նկարահանել է իրանահայ ռեժիսոր Անահիտ Աբադը: Այն դրամատիկ պատմություն է մի կնոջ մասին, ով ուզում է մոռանալ տարիներ առաջ իր կյանքում տեղի ունեցած մութ ու ծանր պատմությունը։ Եվան դստեր հետ հեռանում է Երևանից, հաստատվում է Արցախում՝ ծանոթների մոտ։ Սակայն, անցյալն ամենուր հետապնդում է նրան:
Ավելի վաղ, Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունն Ադրբեջանի պահանջով արգելել է Ստամբուլում անցկացվող «Ֆիլմմոր» միջազգային կինոփառատոնում ցուցադրել իրանահայ ռեժիսոր Անահիտ Աբադի «Եվա» ֆիլմը:
Փառատոնի «Լավագույն դերասան» անվանակարգում լավագույնն է ճանաչվել Վլադիմիր Տոլոկոննիկովը (հետմահու)։ Գլխավոր մրցանակը ստացել է Տաալայբեկ Կուլմենդեևի (Ղրղզստան) «Մունաբիյա» ֆիլմը, որը մրցանակ է ստացել նաև լավագույն սցենարի համար։ Լավագույն ռեժիսոր է ճանաչվել Ալեքսեյ Շեմեսը «Պապ» ֆիլմի համար։

10 Сентябрь 2018 - 10:47 AMT
Так, актриса Нарине Григорян, сыгравшая в в фильме режиссера Анаит Абад «Ева» (Армения-Иран), получила приз за лучшую женскую роль.
Главный приз «Золотая лоза» вручили картине «Мунабия» режиссера Таалайбека Кулмендеева, продюсеры – Фархад Бекманбетов и Таалайбек Кулмендеев (Киргизия), пишет «Интерфакс».
XXVII фестиваль «Киношок» проходил в Анапе со 2 сентября. В программе фестиваля были представлены 67 фильмов.
Армяно-иранский фильм «Ева» режиссера Анаит Абад представляет историю быта одной карабахской деревни, жители которой противостоят различным испытаниям и в послевоенный период продолжают борьбу за право на существование. Фильм представляет собирательный образ жителей Армении и Арцаха, описывает армянские этнические традиции, охватывая общечеловеческие ценности.
Сюжетная линия повествует о сложной жизни молодой женщины-врача, об ответственности за собственные поступки и утверждает, что извечная мудрость и загадка бессмертия древней нации и всего человечества заключается в принципе взаимопомощи в минуту опасности.