12 Սեպտեմբեր 2018 - 12:31 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, թե ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր «հակասական հայտարարություններով ձգտում է խափանել ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցային գործընթացը»:
Հիմնական քննարկվող հարցերից մեկը հանդիպմանը եղել է ԼՂ հակամարտության հարցը: Ալիևը նշել է, որ ՀՀ նոր վարչապետն իր պաշտոնավարման առաջին օրերից հանդես է գալիս ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ «հակասական հայտարարություններով, որոնք առնվազն զարմանք են առաջացնում», հայտնում է Ինտերֆաքս:
Ալիևը հայտարարել է նաև, որ ընդունելի չէ Փաշինյանի այն թեզը, որ Ադրբեջանը պետք է բանակցի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ: Նա ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարին ասել է, որ անտեղի է համարում նաև այն հայտարարությունները, որ գրավյալ տարածքները ԼՂՀ մաս են կազմում: Ալիևը կոչ է արել ԵԱՀԿ-ին արձագանքել «նման վտանգավոր հայտարարություններին»:
Ալիևը ասել է նաև, թե Ադրբեջանում այնպիսի տպավորություն է ստեղծվել, որ «Փաշինյանը ձգտում է խափանել բանակցային գործընթացը»: «Այդ դեպքում ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է հայկական կողմի և անձամբ Փաշինյանի վրա»,-ասել է նա:
Ալիևը նաև կոչ է արել ԵԱՀԿ-ին անտարբեր չմնալ ՀՀ-ում քաղաքական իրավիճակի հանդեպ՝ մասնավորապես՝ «մարդու իրավունքների խախտումների, քաղաքական հակառակորդների ձերբակալությունների, Հայաստանում ձևավորվող նոր բռնատիրական ռեժիմի հանդեպ»:
Սեպտեմբերի 11-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկին:Kողմերը քննարկել են Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը և նշել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կայունության ապահովման կարևորությունը: Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է ապակառուցողական գործողությունների անթույլատրելիությունը, որոնք կարող են հանգեցնել շփման գծում լարվածության աճին։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев считает, что премьер-министр Армении Никол Пашинян своими «противоречивыми заявлениями всячески стремится сорвать переговорный процесс по урегулированию нагорно-карабахского конфликта». Об этом Алиев заявил в Баку на встрече с генсеком ОБСЕ Томасом Гремингером.
В ходе встречи одним из основных обсуждаемых вопросов являлось урегулирование карабахского конфликта. Алиев подчеркнул, что Пашинян с первых дней «выступал с противоречивыми заявлениями по урегулированию конфликта, и эти заявления, как минимум, вызывают удивление», пишет «Интерфакс».
Алиев заявил о неприемлемости тезиса армянского премьера о том, что Азербайджан должен вести переговоры с Республикой Арцах (Нагорно-Карабахской Республикой).
Алиев подчеркнул, что в целом, у азербайджанской стороны складывается мнение, что «Пашинян всячески стремиться сорвать переговорный процесс. В таком случае вся ответственность ложится на армянскую сторону и лично на Пашиняна».
Алиев также призвал ОБСЕ не оставаться в стороне от текущей политической ситуации в Армении, в частности, «массового нарушения прав человека, ареста политических противников, появления нового диктаторского режима в Армении».
11 сентября министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) Масис Маилян принял личного представителя действующего председателя ОБСЕ посла Анджея Каспршика. Стороны обсудили ситуацию на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана и отметили важность обеспечения стабильности в зоне азербайджано-карабахского конфликта. В этом контексте Маилян подчеркнул недопустимость деструктивных действий, которые могут привести к эскалации напряженности на линии соприкосновения.