20 Սեպտեմբեր 2018 - 08:53 AMT
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ցավակցական հեռագիր է հղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ վշտակցություն հայտնելով Միջերկրական ծովում Իլ-20-ի կործանման կապակցությամբ:
«Իմ և Սիրիայի ժողովրդի անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Ձեզ և Ռուսաստանի բարեկամ ժողովրդին Միջերկրական ծովում ռուսական ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ, որի հետևանքով ռուս զինծառայողներ են զոհվել, որոնք Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարի վեհ խնդիրներ էին կատարում»,-ասվում է հեռագրում, հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը:
Ասադը կատարվածի համար պատասխանատու է համարում Իսրայելին: Նա նշել է, որ այդ երկիրը «միշտ ամենաարատավոր միջոցներն է օգտագործել իր կեղտոտ նպատակներին հասնելու և ագրեսիա իրականացնելու համար»:
Նախագահն ընդգծել է, որ ողբերգությունը «չպետք է կասեցնի ՌԴ և Սիրիայի պայքարն ահաբեկչության դեմ»:
Սեպտեմբերի 19-ին ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել էր, որ Ասադը չի զանգահարել Պուտինին: Ռուսական Իլ-20-ը խոցվել է սեպտեմբերի 17-ին սիրիական ՀՕՊ կողմից պատահաբար: Զոհվել է 15 զինծառայող: ՌԴ ՊՆ-ն պատասխանատու է համարում կատարվածի համար Իսրայելին՝ գնահատելով դա որպես միտումնավոր սադրանք: Իսկ Պուտինն անվանել է դա պատահական հանգամանքների ողբերգական շղթա:

Президент Сирии Башар Асад направил президенту России Владимиру Путину телеграмму, в которой выразил соболезнования в связи с крушением российского Ил-20 в Средиземном море.
«От своего имени и от имени сирийского народа выражаю вам и дружественному российскому народу глубочайшие соболезнования в связи с крушением российского самолета в Средиземном море, приведшем к смерти российских военных, которые выполняли благородные задачи по борьбе с терроризмом в Сирии», — говорится в телеграмме, пишет сирийское правительственное агентство SANA.
Асад возложил ответственность за происшедшее на Израиль. Он отметил, что эта страна «всегда использовала самые грязные средства для достижения своих грязных целей и осуществления агрессии» в регионе.
Президент подчеркнул, что трагедия «не должна остановить борьбу России и Сирии с терроризмом».
19 сентября пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил, что Асад не звонил Путину.
Российский Ил-20 был сбит 17 сентября сирийской системой ПВО по ошибке. Погибли все находившиеся на борту 15 военнослужащих. Минобороны возложило ответственность за происшедшее на Израиль, расценив это как преднамеренную провокацию — по мнению ведомства, израильские летчики подставили Ил-20 под огонь сирийской ПВО. Израиль в свою очередь возложил ответственность за происшедшее на режим Асада. Путин назвал происшедшее «цепью трагических случайных обстоятельств».