20 Սեպտեմբեր 2018 - 09:43 AMT
Շվեյցարիայի նախագահ Ալեն Բերսեն կմասնակցի Ֆրանկոֆոնիայի երևանյան գագաթնաժողովին: Այդ մասին նա հայտնել է ՀՀ անկախության 27-րդ տարեդարձի առթիվ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին հասցեագրված շնորհավորական ուղերձում:
Ուղերձում ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային տոնի, ինչպես նաև Անկախության օրվա կապակցությամբ Դաշնային խորհրդի և անձամբ իմ անունից սիրով Ձերդ գերազանցությանը և հայ ժողովրդին եմ ուղղում իմ ջերմ շնորհավորանքները: Թույլ տվեք ձեր երկրին հղել երջանկության և բարգավաճման իմ ամենաանկեղծ մաղթանքները, ինչպես նաև Ձեզ ցանկալ առողջություն և հաջողություն:
Ուզում եմ վերահաստատել այն կարևորությունը, որ իմ երկիրը հատկացնում է Հայաստանի Հանրապետության հետ վստահության և բարեկամության կապերի զարգացմանը: Առիթից օգտվելով՝ շնորհակալություն եմ հայտնում նաև Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովին հրավերի համար, որին ես պատիվ կհամարեմ հաճույքով մասնակցել»:
Ուղերձում նշվում է, որ Շվեյցարիան մեծ կարևորություն է տալիս Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը, որի անդամները հանձնառություն են ստանձնել առաջ մղելու ժողովրդավարությունը, խաղաղությունը, մարդու իրավունքները և մշակութային ու լեզվական բազմազանությունը, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
«Գագաթնաժողովը թույլ կտա մեր երկրներին ապագայում ավելի սերտացնել իրենց առանձնաշնորհյալ կապերը»,-ասվում է ուղերձում:

20 Сентябрь 2018 - 13:13 AMT
Президент Швейцарской Конфедерации Ален Берсе примет участие в 17-м саммите Медународной организации Франкофонии, который пройдет в Ереване. Об этом говорится в поздравительном послании послании президента, направленном его армянскому коллеге Армену Саркисяну по случаю 27-й годовщины Независимости Республики Армения.
«В связи с национальным праздником Республики Армения, а также по случаю Дня Независимости от имени Федерального Совета и от себя лично с радостью шлю вашему превосходительству и армянскому народу теплые поздравления. Позвольте адресовать вашей стране самые искренние пожелания счастья и процветания, а также вам пожелать здоровья и успеха»,- говорится в послании.
Президент Швейцарии подтвердил важность, которую его страна придает развитию доверия и дружественных связей с Арменией.
«Пользуясь случаем, выражаю благодарность также за приглашение на 17-й саммит Франкофонии в Ереване – для меня честь с радостью участвовать в саммите. Швейцария придает большое значение Международной организации Франкофонии, члены которой взяли на себя обязательство продвигать демократию, мир, права человека и культурное и языковое многообразие. Саммит позволит нашим странам в будущем еще больше укрепить наши привилегированные связи»,- отметил президент.