10 Սեպտեմբեր 2002 - 13:32 AMT
ՄՈՍԿՎԱՅՈՒՄ ԿԿԱՅԱՆԱ «ԱՇԽԱՐՀԻ ՀԱՅԵՐԸ ԴԱՐԵՐԻ ՍԱՀՄԱՆԱԳԾՈՒՄ ԵՎ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԱՐԴԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ» ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԸ
Հոկտեմբերի 7-8-ը Մոսկվայում կկայանա «Աշխարհի հայերը դարերի սահմանագծում եւ միջազգային հարաբերությունների արդի խնդիրները» միջազգային համաժողովը: Համաժողովում, որը անց է կացվում «Ռուսաստանի հայերի միության» հովանավորության ներքո, կմասնակցեն տարբեր երկրների հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներ, հայտնի ռուսաստանյան քաղաքագետներ, տնտեսագետներ եւ գիտնականներ: Համաժողովի նախապատրաստման հարցերը քննարկել են երեկ Ռուսաստանի նախագահի վարչակազմի ղեկավար Ալեքսանդր Վոլոշինը եւ «Ռուսաստանի հայերի միության» նախագահ Արա Աբրահամյանը: Վոլոշինը դրական է գնահատել հայ համայնքի ներդրումները Ռուսաստանի եւ Հայաստանի փոխշահավետ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ մարդասիրական հարաբերություներում: Նա նշել է նաեւ համաժողովի անցկացման կարեւորությունը` Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ բարեկամական կապերի հետագա զարգացման նպատակով հայկական սփյուռքի ներուժի արդյունավետ օգտագործման առումով:

10 Сентябрь 2002 - 13:32 AMT
В МОСКВЕ ПРОЙДЕТ МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ “АРМЯНЕ МИРА НА РУБЕЖЕ ВЕКОВ И АКТУАЛЬНЫЕ ПРОБЛЕМЫ МЕЖДУНАРОДНЫХ ОТНОШЕНИЙ”
7-8 октября в Москве состоится международная конференция “Армяне мира на рубеже веков и актуальные проблемы международных отношений”. В форуме, который пройдет под эгидой “Союза армян России”, примут участие представители армянской диаспоры из различных стран мира, а также известные российские политологи, экономисты и ученые. Вопросы подготовки конференции обсудили вчера руководитель администрации президента России Александр Волошин и президент “Союза армян России” Ара Абрамян. А.Волошин дал позитивную оценку вклада армянской диаспоры в расширение взаимовыгодных политических, экономических, культурных и гуманитарных отношений между Россией и Арменией. Он также отметил важность проведения конференции в целях эффективного использования потенциала армянской диаспоры для дальнейшего развития дружественных связей между народами Армении и России.