21 Սեպտեմբեր 2018 - 12:55 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե Լեռնային Ղարաբաղը ոչ մի կարգավիճակ Ադրբեջանի ինքնիշխանությունից դուրս չի ստանա: Այդ մասին նա հայտարարել է Ադրբեջանի խորհրդարանի ստեղծման 100-ամյակի կապակցությամբ գումարված Միլի մեջլիսի հանդիսավոր նիստում:
Ալիևը հավելել է, թե Ադրբեջանը չի փոխելու իր սկզբունքային դիրքորոշումը, հայտնում է Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը:
Ալիևը ասել է նաև, որ «ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ ուղին Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ապահովումն է»:
Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանն, անդրադառնալով Ալիևի հայտարարությանն, ասել է, որ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումն ամրագրված է կառավարության ծրագրում,հայտնում է Aysor.am-ը:
«Եթե որևէ մեկը կասկածի տակ է առնում մեր դիրքորոշումը և դրա հնարավոր փոփոխությունը, ապա կարող է ևս մեկ անգամ կարդալ ԼՂ խնդրի կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը: Այն հստակ ամրագրված է կառավարության ծրագրում, որը հաստատել է խորհրդարանը», – նշել է Բալայանը:
ՀՀ կառավարության ծրագրում ասվում է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում բացառապես խաղաղ գործընթացով, որի հիմքում պետք է ընկած լինեն միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, մասնավորապես, ժողովուրդների իրավահավասարությունը և ինքնորոշման իրավունքը։ Արցախի կարգավիճակը և անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացում Հայաստանի առաջնահերթ գերակայություններն են:
Կառավարությունը համոզված է, սակայն, որ բանակցությունների արդյունավետության բարձրացման նպատակով էական նշանակություն ունի խաղաղության հաստատման համար համապատասխան մթնոլորտի առկայությունը եւ կողմերի ագրեսիվ հռետորաբանության բացակայությունը։ Կառավարությունը վերահաստատում է, որ Արցախը որպես հակամարտության հիմնական կողմ պետք է որոշիչ ձայն և ներգրավվածությու ն ունենա իրա- կան և տևական խաղաղ հանգուցալուծման գործընթացում

Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Нагорный Карабах не получит никакого статуса вне суверенитета Азербайджана. Об этом он заявил на торжественном заседании Милли Меджлиса по случаю 100-летнего юбилея создания парламента Азербайджана.
«Руководство Армении должно внести серьезные изменения в свою политику по урегулированию карабахского конфликта»,- отметил Алиев, пишет «Интерфакс-Азербайджан».
Президент Азербайджана также сказал, что «единственным путем урегулирования конфликта является обеспечение территориальной целостности Азербайджана».
В свою очередь, пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян заявил, что принципиальная позиция Армении по карабахскому урегулированию зафиксирована в программе правительства, передает Aysor.am.
«Если у кого-то есть сомнения относительно нашей позиции и ее возможных изменений, то может еще раз прочитать позицию Армении по карабахскому урегулированию. Она четко зафиксирована в программе правительства, которая была одобрена парламентом», – отметил Балаян.
В программе правительства Армении отмечается: «Статус Арцаха и обеспечение безопасности являются приоритетом в переговорном процессе. Правительство подтверждает, что Арцах, как основная сторона конфликта, должен иметь свой решающий голос и вовлеченность в процессе правового и долгосрочного мирного решения».