23 Սեպտեմբեր 2018 - 08:46 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հարյուրավոր հակառակորդներ սեպտեմբերի 22-ին դուրս են եկել բողոքի ցույցերի Գերմանիայի քաղաքներում՝ ընդդեմ թուրք նախագահի ԳԴՀ ակնկալվող այցի, որը նախատեսված է սեպտեմբերի 28-ին և 29-ին: Նախաձեռնողը քրդամետ Erdogan Not Welcome միավորումն է:
Բեռլինում ակցիային, ըստ ոստիկանության, մասնակցել են հարյուրավոր մարդիկ, Դյուսելդորֆում՝ 200, Բիլեֆելդում և Էսսենում՝ մոտ 100: Նմանատիպ միջոցառումներ են անցել Համբուրգում, Մայնի Ֆրանկֆուրտում, Հաննովերում և Շտուտգարդում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ցուցարարները բողոքում են Էրդողանի ռեժիմի գործողությունների դեմ, քանի որ լրագրողները, գիտնականներն ու այլ ընդդիմադիրները Թուրքիայում հայտնվում են բանտերում: Բացի այդ, ցուցարարները հիշեցրել են մարդու իրավունքների լրջագույն խախտումների մասին սիրիական Աֆրինում: Թուրքիայի զինված ուժերին և նրանց կողմնակիցներին մեղադրում են դիակապտության, կամայական ձերբակալությունների, կտտանքների ու առևանգումների մեջ մի տարածաշրջանում, որտեղ ժամանակին գերակշռում էր քրդական բնակչությունը:
Քննադատությունների ֆոնին բունդեսթագի որոշ պատգամավորներ հրաժարվել են մասնակցել Էրդողանի պատվին կազմակերպվող ճաշկերույթին:
Amnesty International (AI) կազմակերպությունն ավելի վաղ զեկույց է հրապարակել, ըստ որի թուրքական բանակը և Անկարայի աջակցությունը վայելող սիրիական ընդդիմության ջոկատները պատասխանատու են սիրիական Աֆրին քաղաքում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների համար:

Сотни противников политики президента Турции Реждепа Тайипа Эрдогана вышли 22 сентября на улицы германских городов в знак протеста против государственного визита турецкого лидера в ФРГ, намеченного на 28 и 29 сентября. Призывы к акциям исходили, в частности, от прокурдского объединения Erdogan Not Welcome.
В Берлине в акции приняли участие, по данным полиции, нескольких сотен собравшихся, в Дюссельдорфе – 200, в Билефельде и Эссене – почти сто. Аналогичные мероприятия прошли в Гамбурге, Франкфурте-на-Майне, Ганновере и Штутгарте, пишет Deutsche Welle.
Недовольство протестующих, в частности, вызывают действия режима Эрдогана, направленные против его критиков: журналистов, ученых и других оппозиционеров, которые заключены в Турции в тюрьмы. Кроме того, митингующие напомнили о серьезных нарушениях прав человека в сирийском городе Африн. Вооруженные силы Турции и их сторонников обвиняют в мародерстве, произвольных арестах, пытках и похищениях мирных жителей в регионе, где некогда преобладало курдское население.
На фоне критики несколько депутатов бундестага отказались принять участие в государственном банкете в резиденции Бельвю, объявленном главой германского государства Франком-Вальтером Штайнмайером по случаю прибытия Эрдогана 28 сентября. Президент ФРГ должен встретить своего турецкого коллегу с воинскими почестями.
Критики полагают, что принимать Эрдогана по самому высокому уровню протокола неуместно из-за напряженности в отношениях между Берлином и Анкарой.