ԱՄՆ իշխանությունները մտադիր են խստացնել այսպես կոչված գրին քարտերի կամ կացության մշտական իրավունքի տրամադրման կարգը:
ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարությունը համապատասպան առաջարկը հրապարակել է սեպտեմբերի 22-ին համացանցում: Ըստ դրա, ներգաղթյալները կարող են մերժվել գրին քարտի տրամադրման հարցում, եթե վերջիններս սոցիալական օգնություն են ստանում պետությունից: Իշխանությունները ենթադրում են, որ նրանք ապագայում էլ են ստանալու օժանդակությունը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Խոսքը սոցիալական նպաստների մասին է այնպիսի ծրագրերի շրջանակում, ինչպիսիք են ժամանակավոր օժանդակությունը կարիքավոր ընտանիքներին, արտոնյալ գներով ապրանքների գնումը, լրացուցիչ սոցիալական մոտեցումը, ինչպես նաև ոչ գումարային աջակցությունը՝ օրինակ, դեղորայքի կամ սննդամթերքի տրամադրումը:
Եթե փոփոխություններն ընդունվեն, ցածր եկամուտով միլիոնավոր ընտանիքներ ստիպված կլինեն ընտրել պետության աջակցության և գրին քարտի միջև, նշում է Politico-ն: Կանոնների խստացումը կառնչվի հիմնականում օրինական ներգաղթյալներին և նրանց ընտանիքներին, քանի որ ապօրինի ներգաղթյալները, որպես կանոն, պետական աջակցության իրավունք չունեն:
Տարեկան մոտ 50.000 մարդ է գրին քարտի վիճակահանության հաղթող դառնում: 2018-ի սկզբին հանրապետականները ԱՄՆ Կոնգրես են ներկայացրել ներգաղթի մասին նոր օրինագիծը, որով, ի թիվս այլ միջոցների, նախատեսվում է հրաժարվել վիճակահանությունից, ամրացնել սահմանների հսկողությունը և ֆինանսավորել պատի կառուցումը Մեքսիկայի հետ սահմանին:

Власти США планируют осложнить процедуру получения постоянного вида на жительства (ПВЖ) или так называемых грин-карт. Соответствующие предложения американское министерство внутренней безопасности опубликовало в интернете 22 сентября.
Согласно им, мигрантам может быть отказано в получении грин-карт, если они получают социальную помощь от государства, а также если власти предполагают, что они будут получать ее в будущем, пишет Deutsche Welle.
Речь идет о социальных пособиях в рамках таких программ, как оказание временной помощи нуждающимся семьям, льготная покупка продуктов, дополнительный социальный доход, а также о неденежной помощи – например, предоставлении медикаментов или продуктов питания.
Если изменения будут приняты, миллионам семей с низким доходом придется выбирать между поддержкой государства и ПВЖ, отмечает издание Politico. При этом ужесточение правил затронет в основном легальных мигрантов и их семьи, так как нелегальные приезжие, как правило, не имеют права на государственную поддержку.
Около 50 тысяч человек в год выигрывают грин-карты в лотерею. В начале 2018 года республиканцы представили в Конгрессе США проект нового закона об иммиграции, который, в числе прочего, предусматривает отмену этой лотереи, а также усиление охраны границ и финансирование строительства заградительной стены на границе с Мексикой.