24 Սեպտեմբեր 2018 - 12:05 AMT
Մոլդովայի Սահմանադրական դատարանը ժամանակավորապես հեռացրել է նախագահ Իգոր Դոդոնին իր լիազորությունները կատարելուց:
«Նշված են հանգամանքները, որոնք արդարացնում են նախագահի ժամանակավոր հեռացումը պաշտոնից, քանի որ նա հրաժարվել է նշանակել նախարարներին, որոնց թեկնածությունները երկրորդ անգամ առաջարկել է երկրի վարչապետը»,-հայտարարել է դատարանի նախագահ Միխեյ Պոալելունժը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սեպտեմբերին վարչապետ Պավել Ֆիլիպն առաջարկել էր Դոդոնին երկու նոր նախարարի թեկնածություն: Առաջարկվում էր Սիլվիա Ռադուին նշանակել առողջապահության, աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության նախարար, իսկ Նիկոլայ Չուբուկին՝ գյուղատնտեսության և տարածաշրջանային զարգացման նախարար: Սակայն Դոդոնը դեմ էր այդ թեկնածություններին:
Նախագահը հայտարարել էր, որ Ռադուն չունի բժշկական կրթություն, իսկ Չոբուկի պարագայում «հարցեր ունի վերջինիս անկաշառության առումով»:
Ըստ Մոլդովայի սահմանադրության, նախագահն իրավունք ունի մեկ անգամ մերժելու վարչապետի ներկայացրած թեկնածությունները: Երկրորդ անգամ մերժելու դեպքում նախագահին կարող են հեռացնել պաշտոնից, որպեսզի նշանակման մասին հրամանագիրը ստորագրի խորհրդարանի ղեկավարը կամ վարչապետը: Դոդոնին 3 անգամ են ժամանակավորապես հեռացրել պաշտոնից, որից 2 անգամը կապված էր թեկնածությունները մերժելու հետ՝ 2017-ի հոկտեմբերին և 2018-ի հունվարին: Նշանակման հրամանագրերն այդ ժամանակ ստորագրել է ԱԺ նախագահը:
Մոլդովայի նախագահի և կառավարության դիմակայությունն արդեն տարիների պատմություն ունի: Վիճաբանության հիմնական թեման արտաքին քաղաքականությունն է՝ նախագահը պնդում է ՌԴ հետ մերձեցման վրա, իսկ ԱԺ մեծամասնությունը և կառավարությունը հակված են դեպի Արևմուտքը:

24 Сентябрь 2018 - 11:49 AMT
Конституционный суд Молдавии временно отстранил Игоря Додона от исполнения обязанностей президента страны.
«Констатируются обстоятельства, которые оправдывают временную отставку президента с должности из-за его отказа назначить министров, кандидатуры которых повторно предложил премьер», — заявил председатель суда Михай Поалелунжь, пишет РИА Новости.
В сентябре премьер Павел Филип предложил Додону кандидатуры двух новых министров. Министром здравоохранения, труда и социальной защиты планировалось назначить Сильвию Раду, министром сельского хозяйства и регионального развития — Николая Чубука. Однако Додон выступил против этих кандидатур.
Президент заявил, что у Раду нет медицинского образования, к Чубуку у него есть вопросы «в области неподкупности».
По Конституции Молдавии президент имеет право один раз отклонить предложенные премьером кандидатуры. При повторном отказе его могут временно отстранить от должности, чтобы указ о назначении глав министерств мог подписать глава парламента или премьер.
Додона трижды временно отстраняли от обязанностей, причем два раза это было связано с отказом утвердить кандидатуры министров — в октябре 2017-го и январе 2018 года, когда он дважды отклонял кандидатов, предложенных правительством. Указы о назначении новых министров оба раза подписал спикер парламента Андриан Канду.
Противостояние президента Молдавии с правительством продолжается не один год. Основным предметом споров остается внешняя политика: президент настаивает на сближении с Россией, тогда как парламентское большинство и назначаемое им правительство склоняются в сторону Запада. Додон блокирует инициативы проевропейских властей, а предложения президента не находят поддержки среди депутатов.