ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԿԺԴՀ առաջնորդ Կիմ Չեն Ինն իրենց նախորդ հանդիպմանը ներկայացել է «որպես շատ բաց և ցնցող մարդ»: Այդ մասին ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինի հետ հանդիպմանը ՄԱԿ կենտրոնակայանում:
Թրամփը նշել է, որ բավականին շուտով սպասվում է նրա հետ երկրորդ հանդիպումը, գրում է «Վեդոմոստին» Reuters-ի վրա հղումով:
Ինչպես Kyodo գործակալությանն է պատմել Հարավային Կորեայի նախագահի աշխատակազմի աշխատակիցը, Մուն Չժե Ինը Թրամփին է փոխանցել Կիմ Չեն Ինի ուղերձը: Նամակի բովանդակությունը չի հրապարակվում:
Թրամփն ու Կիմ Չեն Ինը հանդիպել են հունիսի 12-ին Սինգապուրում: Նախագահները հռչակագիր են ստորագրել, որի համաձայն Փհենյանը պարտավորվում է աստիճանաբար հրաժարվել միջուկային զենքից, իսկ ԱՄՆ-ն՝ անվտանգության երաշխիքներ տրամադրել Հյուսիսային Կորեային:
Օգոստոսին Սպիտակ տունը հայտարարեց, որ Թրամփը ցանկանում է կրկին հանդիպել Կիմ Չեն Ինի հետ: Սակայն, օգոստոսի վերջում ԱՄՆ նախագահը չեղարկեց Մայք Փոմփեոյի այցը ԿԺԴՀ Փհենյանից «թշնամական նամակի» պատճառով, գրել է The Washington Post-ը:

25 Сентябрь 2018 - 06:17 AMT
Президент США Дональд Трамп заявил, что лидер КНДР Ким Чен Ын во время их прошедшей встречи предстал «очень открытым и потрясающим» человеком. Об этом американский президент сказал на встрече с президентом Южной Кореи Мун Чжэ Ином в штаб-квартире ООН.
Трамп отметил, что ожидает второго саммита с северокорейским лидером «довольно скоро», пишут «Ведомости» со ссылкой на Reuters.
Как рассказал агентству Kyodo сотрудник администрации президента Южной Кореи, Мун Чжэ Ин передал Трампу послание от Ким Чен Ына. Содержание письма не уточняется.
Встреча Трампа и Ким Чен Ына прошла 12 июня в Сингапуре. На ней лидеры стран подписали декларацию, согласно которой Пхеньян заявил о приверженности постепенному отказу от ядерного оружия, а США обязались предоставить КНДР гарантии безопасности. В то же время американские чиновники и аналитики пока не видят со стороны Северной Кореи решительных действий по денуклеаризации, отмечает Reuters.
В августе Белый дом сообщал о желании Трампа вновь встретиться с Ким Чен Ыном. Однако в конце августа американский лидер отменил визит госсекретаря Майка Помпео в КНДР из-за «враждебного письма» из Пхеньяна, писала The Washington Post.