Ծաղկաձորն ընդգրկվել է 2018-2019թթ. ձմռանը ռուս զբոսաշրջիկների համար ԱՊՀ լավագույն լեռնադահուկային հանգստավայրերի 10-յակում: Այդ մասին հայտնում է ՏուրՍտատ վերլուծական գործակալությունը:
Ռուսաստանցիների շրջանում պահանջարկ վայելող հանգստավայրերի ցանկում են ընդգրկվել ղազախական Չիմբուլակը, վրացական Գուդաուրին, ադրբեջանական Շահդագը, բելառուսական Սիլիչին, հայկական Ծաղկաձորը, ուզբեկական Չիմգանը, ղրղզական Կարակոլը, բելառուսական Լոգոյսկը, ադրբեջանական Թուֆանդաղը և ղազախական Ալթայան Ալպերը:
Ըստ գործակալության, ՌԴ համար մերձավոր արտասահմանյան և ԱՊՀ երկրների լեռնադահուկային հանգստավայրերում ռուս զբոսաշրջիկները ծրագրում են միջինը 7 օր անցկացնել: Ծաղկաձորում հանգստի զբոսաշրջիային բյուջեն կկազմի օրական $80, ներառյալ գիշերակացն ու սնունդը:
Վարկանիշը ներկայացվել է ըստ 2018/19 ձմռան շրջանում զբոսաշրջային ուղևորությունների վերլուծության արդյունքների:

Армянский Цахкадзор вошел в топ-10 самых лучших и популярных курортов ближнего зарубежья и стран СНГ для горнолыжного отдыха российских туристов зимой 2018-2019 гг. Об этом сообщает аналитическое агентство ТурСтат.
В топ-10 популярных у россиян курортов входят: Чимбулак в Казахстане, Гудаури в Грузии, Шахдаг в Азербайджане, Силичи в Белоруссии, Цахкадзор в Армении, Чимган в Узбекистане, Каракол в Киргизии, Логойск в Белоруссии, Туфандаг в Азербайджане и Алтайские Альпы в Казахстане.
По данным агентства, на горнолыжных курортах ближнего зарубежья и стран СНГ планируют отдых в среднем на 7 дней зимой-2019. Туристический бюджет отдыха, включая проживание и питание, составит в Цахкадзоре $80 в сутки.