Սեպտեմբերի 26-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) միջնորդությամբ և մասնակցությամբ Նյու Յորքում տեղի ունեցավ Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ներկա էր նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը։
Հանդիպումն սկսվել է նախ ընդլայնված ձևաչափով, ապա արտգործնախարարներն առանձնազրույց են ունեցել։ ԱԳ նախարարը վերահաստատել է ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումն ու մոտեցումները։
Տեղի է ունեցել մտքերի օգտակար փոխանակում հիմնահարցի կարգավորման շուրջ` ուղղված տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը։ Զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակել երկխոսությունը, ներառյալ` առաջիկայում համանախագահների տարածաշրջան կատարելիք այցի շրջանակներում։
Մնացականյանն ու Մամեդյարովն առաջին անգամ հանդիպել են 2018 թվականի հուլիսին՝ Բրյուսելում։ Սա երկու երկրի արտգործնախարարների միջև երկրորդ հանդիպումն է։

27 Сентябрь 2018 - 06:52 AMT
В Нью-Йорке 26 сентября состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Встреча состоялась при посредничестве и участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ – Игоря Попова (РФ), Стефана Висконти (Франция) и Эндрю Шефера (США). На встрече присутствовал и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Встреча началась в расширенном формате, затем главы МИД провели беседу тет-а-тет. Мнацаканян подтвердил позицию и подходы Армении касательно исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта.
Как отмечает МИД РА, состоялся полезный обмен мыслями вокруг урегулирования проблемы, нацеленного на установление стабильного мира в регионе.
Собеседники договорились продолжить диалог, в том числе в рамках предстоящего в ближайшее время визита в регион сопредседателей МГ ОБСЕ.