Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը ՄԱԿ-ում՝ Գլխավոր վեհաժողովի ամբիոնից, կոչ է արել միջազգային հանրությանը ճնշում գործադրել Հայաստանի հանդեպ, որպեսզի վերջինս «սկսի ԼՂ հարցի կարգավորումն ըստ ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի»:
«Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը հզոր ազդակ ուղարկել և ճնշում գործադրել Հայաստանի հանդեպ, որպեսզի վերջինս լիովին հետևի միջազգային իրավունքին և անհապաղ ու անվերապահ սկսի իրականացնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ՄԱԿ Անվտանգության խորհորդի ընդունած բանաձևերը»,-ասել է Մամեդյարովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մամեդյարովն ավելացրել է, որ Հայաստանի նոր իշխանությունը պետք է հասկանա, որ Հայաստանի տնտեսության զարգացման ու պետության բարգավաճման մասին խոստումները հնարավոր չէ իրականացնել, «առանց խաղաղության, բարիդրացիական հարաբերությունների ու իր հարևանների ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ունեցած հարգանքի»։
Ադրբեջանցի նախարարն ասել է, եթե «Հայաստանի նոր ղեկավարությունն իրեն համարում է ժողովրդավար, ապա նրանք պետք է գործեն օրենքի գերակայությանն ու ժողովրդավար արժեքներին համապատասխան»։ Մամեդյարովը հայտարարել է նաև, թե Ադրբեջանը խնդրի քաղաքական ճանապահով լուծմամբ ամենաշահագրգիռ կողմն է։
Մինչդեռ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջի ուղիղ եթերում հայտարարել է, որ պայմանավորվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հստակ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի շփման գծում ու պետական սահմանին նվազեցնեն լարվածությունը։«Մենք պայմանավորվեցինք, որ մեր նախարարներին հանձնարարություն տանք կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել սահմանագծում լարումն իջեցնելու վերաբերյալ, սահմանային միջադեպերը կանխելուն ուղղված»,- ասել է Փաշինյանը:

29 Сентябрь 2018 - 08:41 AMT
Азербайджан призывает мировое сообщество оказать давление на Армению, чтобы она начала урегулирование ситуации в Нагорном Карабахе «согласно соответствующим резолюциям СБ ООН». Об этом с трибуны Генеральной ассамблеи всемирной организации заявил 29 сентября министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров.
«Мы призываем международное сообщество послать мощный сигнал и оказать давление на Армению в целях обеспечения ею полного соблюдения международного права и немедленного и безоговорочного начала осуществления соответствующих резолюций Совета Безопасности ООН, принятых в отношении урегулирования армяно-азербайджанского конфликта», — заявил Мамедъяров, пишет РИА Новости.
Он добавил, что «новое руководство Армении должно понять, что их обещания армянскому народу сделать Армению экономически развитым и процветающим государством невозможно без мира, добрососедских отношений и уважения суверенитета и территориальной целостности своих соседей».
Глава МИД Азербайджана заявил, что «если новое армянское руководство называет себя демократией, то они должны действовать в соответствии с верховенством закона и демократическими ценностями».
По словам Мамедъярова, Азербайджан является самой заинтересованной стороной в скорейшем политическом урегулировании конфликта.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил на своей странице в соцсети Facebook, что у него состоялся разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, в ходе которого они договорились поручить «министрам обороны предпринять конкретные шаги, чтобы на линии соприкосновения и госгранице снизить уровень напряженности».