1 Հոկտեմբեր 2018 - 08:56 AMT
2018-ի մարտին ԳՀԴ նոր կառավարության ձևավորումից հետո կտրուկ նվազել է զենքի արտահանումը Գերմանիայից Թուրքիա: Այդ են վկայում ԳԴՀ տնտեսության և էներգետիկայի նախարարության ներկայացրած տվյալները՝ ի պատասխան Բունդեսթագի կանաչների խմբակցության անդամ Օմիդ Նուրիպուրի հարցմանը:
Մարտի 14-ից մինչ օրս տրվել է դեպի Թուրքիա զենքի արտահանման միայն 16 թույլտվություն՝ 916,902 եվրո ընդհանուր արժողությամբ: Մինչդեռ 2018-ի հունվարի 1-ից մինչև մարտի 13-ը տրվել էր 34 նման թույլտվություն՝ 9,7 մլն եվրո ընդհանուր արժողությամբ: Իսկ ամբողջ 2017-ի ընթացքում 138 գործարք է կնքվել, որոնք Բեռլինին 34,2 մլն եվրո են բերել, գրում է Deutsche Welle-ն:
2016-ին Թուրքիան որպես ԳԴՀ գործընկերը ՆԱՏՕ-ում գերմանական զենք ներկրող հիմնական երկրներից էր:
Զենքի առաքումների կրճատման միտում նկատվեց դեռևս 2016-ի հուլիսից հետո, երբ Թուրքիայում պետական հեղաշրջման անհաջող փորձ արվեց: Անկումը կարող է կապված լինել նաև 2018-ի հունվարին Սիրիա թուրքական զորքեր մտցնելու հետ: Թուրքերը, Սիրիայի հյուսիսում գրոհել են քրդական ջոկատների դեմ գերմանական Leopard 2 A4 տանկերով:
Ակնկալվում է, որ հոկտեմբերին էկոնոմիկայի և էներեգտիկայի նախարար Պետեր Ալթմայերը, որը համակարգում է գերմանական սպառազինության արտահանման հարցերը, կայցելի Թուրքիա:

Объем экспортных поставок вооружений из Германии в Турцию с момента формирования нового правительства ФРГ в марте 2018 года резко сократился. Это следует из ответа министерства экономики и энергетики ФРГ на запрос эксперта по внешней политике фракции «зеленых» в бундестаге Омида Нурипура.
С 14 марта до настоящего времени выдано лишь 16 разрешений на поставки вооружений в Турцию на общую сумму 916,902 евро. С 1 января по 13 марта 2018-го были выданы 34 подобных разрешения на 9,7 млн евро. А за весь 2017 год было заключено 138 сделок, которые принесли Берлину 34,2 млн евро, пишет Deutsche Welle.
В 2016 году Турция как партнер ФРГ по НАТО входила в двадцатку основных стран-импортеров германских вооружений. Их импорт в денежном эквиваленте тогда составлял 83,9 млн евро.
Сокращение поставок наметилось еще после попытки военного переворота в Турции в июле 2016 года. Спад мог быть связан и со вводом турецких войск в Сирию в январе 2018 года. В ходе наступления на районы, контролируемые курдскими «Отрядами народной самообороны» (YPG) на севере Сирии, турецкие подразделения использовали германские танки Leopard 2 A4.
Отношения Берлина и Анкары остаются напряженными, в том числе из-за задержаний ряда граждан ФРГ в Турции, среди которых – корреспондент газеты Die Welt Дениз Юджел. В феврале его освободили, но правительство ФРГ по-прежнему обеспокоено нарушениями прав человека в этой стране.
Ожидается, что в октябре министр экономики и энергетики Петер Альтмайер, курирующий вопрос экспорта германских вооружений, посетит Турцию.