ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատմել է, թե ինչ տպավորություն է իր վրա թողել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Դուշանբեում՝ ԱՊՀ երկրների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստի շրջանակում ունեցած կարճատև հանդիպման ժամանակ: Այդ մասին նա լրագրողներին է ասել «Կամար» բիզնես կենտրոնի բացմանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ տպավորություն է թողել Ալիևը՝ Փաշինյանն ասել է. «Նորմալ»: Ըստ նրա, նրանք նորմալ, «քաղաքակիրթ» զրուցել են: «Նա կրթված մարդու տպավորություն է թողել»,-ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Իհարկե, վստահություն չկա, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը կպահպանի Դուշանբեի պայմանավորվածությունները: Բայց նույնիսկ այդ դեպքում պայմանավորվածությունները շատ կարևոր են»,-ասել է վարչապետը:
«Հոկտեմբերի 1-ին մենք պաշտոնապես կիրազեկենք ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրներին, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մշտական կապ հաստատել ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև՝ իրավիճակն ավելի օպերատիվ վերահսկելու նպատակով: Դեռ պարզ չէ, թե տեխնիկապես դա ինչպես պետք է արվի: Կարող եմ ասել, որ մեր ԶՈւ 100%-ով պահպանում է պայմանավորվածությունը: Հուսով եմ, Ադրբեջանի զինված ուժերը ևս կգան այդ պայմանավորվածությունների լիարժեք պահպանմանը»,-ասել է Փաշինյանը:
«Ալիևի հետ հանդիպում չի նախատեսվում, սակայն, ինչպես արդեն ասել եմ, մենք պայմանավորվել ենք մշտական կապ պահպանել: Ես առաջարկել եմ այնպես անել, որ հնարավոր լինի կապ հաստատել միմյանց հետ, պայմանականորեն ասած, կես ժամվա ընթացքում»,-ասել է Փաշինյանը:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում անդրադառնալով Դուշանբեում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ կարճատև զրույցին՝ ասել էր, որ պայմանավորվել են հանձնարարարել իրենց երկրների պաշտպանության նախարարներին առաջնագծում լարվածության թուլացման ուղղված քայլեր ձեռնարկել։«Մենք պայմանավորվեցինք, որ մեր նախարարներին հանձնարարություն տանք կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել սահմանագծում լարումն իջեցնելու վերաբերյալ, սահմանային միջադեպերը կանխելուն ուղղված»,- ասել էր Փաշինյանը:

Премьер Армении Никол Пашинян рассказал, какое впечатление произвел на него президент Азербайджана Ильхам Алиев во время краткой беседы в ходе очередного заседания Совета глав государств СНГ в Душанбе. Об этом премьер рассказал в беседе с журналистами на открытии бизнес-центра «Камар».
В ответ на вопрос, какое впечатление оставил на него Алиев, Пашинян сказал: «Нормальное». По его словам, они нормально, «цивилизованно» побеседовали. «Он оставил впечатление образованного человека», – отметил Пашинян, пишет Panorama.am.
«Конечно, нет уверенности, что руководство Азербайджана сохранит приверженность достигнутым в Душанбе договоренностям. Но вопрос в том, что даже в таких условиях договоренности очень важны», – отметил премьер.
«Завтра мы официально известим страны-сопредседатели МГ ОБСЕ о том, что достигнута договоренность наладить постоянную связь между главами Армении и Азербайджана, чтобы более оперативно контролировать ситуацию. Пока не ясно, как технически это будет осуществлено. Могу сказать, что наши ВС на 100% выполняют договоренность. Надеюсь, что вооруженные силы Азербайджана также придут к полноценному соблюдению этих договоренностей», – сказал Пашинян.
«Встречи с Алиевым не планируется, но, как я уже сказал, мы договорились обеспечить постоянную связь. Я предложил наладить ее так, чтобы при необходимости можно было связаться друг с другом, условно говоря, в течение получаса», – сказал Пашинян.