Գործարար Իլոն Մասկը կհեռանա Tesla-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնից: Գործարարն ու ԱՄՆ Արժեթղթերի հանձնաժողովը նման համաձայնության են եկել, երբ Մասկին մեղադրել են խարդախության մեջ: Մասկը, սակայն, կպահպանի ընկերության գլխավոր տնօրենի պաշտոնը:
Մասկը պետք է հեռանա տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնից 45 օրվա ընթացքում: Ըստ համաձայնության, նա չի կարողանա զբաղեցնել այդ պաշտոնն առաջիկա 3 տարում: Նրան կփոխարինի որևէ անկախ մենեջեր, գրում է Lenta.ru-ն:
Մասկը նաև պետք է տուգանք վճարի՝ 20 մլն դոլար: Նույնքան գումար կգանձվի Tesla-ից: Այդ գումարը կբաշխեն տուժած ներդրողների միջև: Բացի այդ, ընկերությունը պետք է երկու անկախ տնօրենի նշանակի:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Մասկը հրաժարվել է պայմանավորվել Հանձնաժողովի հետ: Հանձնաժողովը Մասկի դեմ քրեական գործ էր հարուցել Twitter-ում վերջինիս այն գրառման համար, թե նա մտադիր է մասնավոր դարձնել ընկերությունն ու կգնի բոլոր բաժնետոմսերը 420 դոլարով, ինչը շուկայական արժեքից բարձր էր: Հետագայում Մասկը հրաժարվեց իր մտադրությունից, ինչն առիթ տվեց կասկածելու, որ նա խարդախության է դիմել՝ ազդելու համար բաժնետոմսերի փոխարժեքի վրա: Tesla-ի տնօրենների խորհուրդը սատարում է Մասկին Հանձնաժողովի հետ նրա դիմակայության մեջ:

Бизнесмен Илон Маск покинет пост председателя совета директоров Tesla. Предприниматель и Комиссия по ценным бумагам США пришли к такому соглашению после того как его обвинили в мошенничестве. При этом Маск сохранит должность генерального директора компании.
Кресло председателя совета директоров Маска обязали освободить в течение 45 дней. В соответствии с соглашением, он не сможет его занимать ближайшие три года. Бизнесмена заменит независимый менеджер, пишет Lenta.ru.
Ему также предстоит выплатить штраф в размере 20 миллионов долларов. Такую же сумму взыщут с Tesla. Эти деньги распределят между пострадавшими инвесторами. Кроме того, компания должна назначить двух независимых директоров.
Ранее сообщалось, что Маск отказался договариваться с Комиссией.
Комиссия по ценным бумагам возбудила против Маска уголовное дело из-за его твита о том, что он планирует сделать компанию частной и выкупит все акции по 420 долларов, что было выше их рыночной цены. Впоследствии он отказался от своих планов, что стало поводом заподозрить его в мошенничестве с целью повлиять на курс акций. Совет директоров Tesla поддержал главу компании в его противостоянии с контролирующими органами. «Tesla и совет директоров полностью уверены в Илоне, его честности и его лидерстве в компании, которые привели к созданию самой успешной американской автомобильной компании более чем за столетие», — говорится в официальном заявлении.