Ինդոնեզիայի ափերի մոտ նոր հզոր երկրաշարժ է տեղի ունեցել: 6,3 մագնիտուդով ստորգետնյա ցնցումը գրանցվել է օվկիանոսում՝ Սումբա կղզուց 66 կմ հեռավորության վրա:
Ըստ ականատեսների, կղզու վրա խուճապ է սկսվել: Մեծ ավերածությունների կամ զոհերի մասին հաղորդագրություններ չկան, գրում է Deutsche Welle-ն:
Մինչդեռ Ինդոնեզիայում նախորդ երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 1200-ի:
Ըստ լրատվական գործակալությունների, տարերքից տուժած շրջաններում քաոսն ահագնանում է: Մարդիկ բողոքում են սննդամթերքի, ջրի և վառելիքի պակասից: Պալու քաղաքում, որն ամենից շատ է տուժել աղետից, դիակապտության դեպքեր են գրանցվել: 35 մարդ է ձերբակալվել համակարգիչների և կանխիկ գումարների գողության համար:
Ինդոնեզիայում 7,7 մագնիտուդով երկրաշարժը տեղի էր ունեցել սեպտեմբերի 28-ին: Ստորգետնյա ցնցումներից հետո կղզու վրա 2 մետրանոց ալիք է եկել: Արդյունքում հազարավոր տներ են ավերակների վերածվել,ինչպես նաև հյուրանոցներ, հիվանդանոցներ և առևտրի կենտրոններ: Երկրի նախագահը հանձնարարել է ընդունել միջազգային օգնությունը երկրաշարժի հետևանքների վերացման համար: Այդ մասին հայտնել է Ներդրումային համակարգող խորհրդի նախագահ Թոմ Լեբորգը:

Возле Индонезии произошло новое сильное землетрясение. Подземный толчок магнитудой 6,3 зафиксирован в океане в 66 километрах к юго-западу от острова Сумба.
По словам очевидцев, на острове началась паника. О крупных разрушениях или жертвах пока не сообщается, пишет Deutsche Welle.
Между тем число жертв предыдущего землетрясения в Индонезии, происшедшего три дня назад, превысило 1200 человек. В результате подземного толчка и последовавшего за ним цунами погибли не менее 1234 человек, сообщило индонезийское ведомство по чрезвычайным ситуациям.
До сих пор число жертв стихии на острове Сулавеси оценивалось в 840 человек. Спасатели полагают, что под завалами находится еще много жертв, и подлинный ущерб станет известен лишь через много дней. Согласно официальным данным, свыше 800 человек получили травмы, не менее 99 числятся пропавшими без вести.
По сообщениям корреспондентов новостных агентств, в районах, пострадавших от стихии, нарастает хаос. Люди жалуются на нехватку продовольствия, воды и топлива. В городе Палу, наиболее сильно пострадавшем от стихийного бедствия, имели место случаи мародерства. Полиция сообщила, что до сих пор она толерантно относилась к кражам продовольствия и воды из закрытых магазинов, однако задержала 35 человек за кражу компьютеров и наличных денег.