2 Հոկտեմբեր 2018 - 21:11 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դուրս եկավ ԱԺ-ից, ուր բանակցում էր խորհրդարանական խպմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ «հակահեղափոխական» օրենքի ընդունումից հետո։ Փողոցքում ու այգում նրան են լսում հազարավոր աջակիցներ։
01։26 Փաշինյանը նշել է, որ խոսացել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ ու վերջինս, իր տպավորությամբ, ժողովրդի դեմ քայլ չի անի։ Նա նշել է նաև, որ իր հրաժարականը կարող է լինել մինչև Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը, ինչը պիտի քննարկվի գործընկեր-երկրների ղեկավարների հետ։
01։11 «Ըստ էության, 3 խմբակցություններն էլ ասացին, որ անկախ հուշագրից որ առաջին, ոչ 2-րդ փուլում չեն առաջադրելու վարչապետի թեկնածու», – պատմում է Փաշինյանը՝ նշելով, որ դա իր տպավորությունն է, ու եթե սխալ է հասկացել՝ թող խմբակցությունները մեկնաբանություն անեն։
01։08 Վարչապետը պատմեց հավաքվածներին, որ ներկայացրեց իր տեսակետը պատգամավորներին՝ նա հրաժարական է տալիս, իսկ ԱԺ-ն չի գրգռում մարդկանց։ «Ես ասացի, որ լավ կլինի, որ մենք ստորագրենք փաստաթուղթ, որ ես հրաժարական կտամ, խմբակցությունները թեկնածու չեն առաջադրի․․․ ինչի արդյունքում մենք դեկտեմբերին կունենանք ԱԺ ընտրություններ», – պատմել է նա։
Նա նշեց, որ եթե հրաժարական տա, իսկ ՀՀԿ-ն ՀՅԴ-ն կամ Ծառուկյան դաշինքը առաջադրեն թեկնածու, նրանք պետք է գիտակցեն, որ հանրության շրջանում դա ռեակցիա է առաջացնելու։

2 Октябрь 2018 - 21:28 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян планирует подать в отставку с поста главы правительства. Об этом Пашинян заявил в ходе митинга после переговоров с оставшимися в здании парламента депутатами Республиканской партии Армении, а также партии «Процветающая Армения» и АРФ «Дашнакцутюн», которые ранее приняли «контрреволюционный» законопроект «О внесении изменений в Конституционный закон Республики Армения о Регламенте Национального собрания».
Пашинян отметил, что в ходе переговоров сообщил депутатам, что обязательно подаст в отставку, а парламент, в свою очередь, «не будет злить людей». По словам премьера, внеочередные парламентские выборы состоятся в декабре.
«Я сказал (депутатам), что было бы хорошо, если бы мы подписали документ, согласно которому я подам в отставку, а фракции не будут выдвигать кандидата (на пост премьера)… в результате чего в декабре у нас будут парламентские выборы»,- рассказал премьер.
По его словам, фракции РПА, «Процветающая Армения» и АРФ «Дашнакцутюн» подтвердили, что не будут выдвигать кандидата в премьеры. Пашинян отметил, что это его впечатление от беседы с депутатами, возможно, он не все правильно понял, в таком случае фракции сами должны прокомментировать переговоры.
Пашинян еще раз отметил, что в ближайшие дни подаст в отставку, после чего останется исполняющим обязанности премьера РА.